Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Başkent’te Hatay Günleri” fuarında yaptığı değerlendirmesinde, Hatay’ın sahip olduğu yer altı kaynakları, yer üstü zenginlikleri, tarımı ve turizmiyle muhteşem bir il olduğunu belirtti:

Başkent’te Hatay Günleri etkinliği, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün’ün katılımıyla düzenlenen törenle başladı. Hatay zenginliklerin ortak merkezi
Devlet Bakanı Özak, Atatürk Kültür Merkezi’nde ‘Hatay Günleri’nin açılışı dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ve Hatay’ın zenginliğinin bu etkinlikte görüldüğünü söyledi.
Bunun kültürel, sosyal ve ekonomik bir hadise olduğunu belirten Bakan Özak, ‘Burada hasretler gideriliyor. Hatay’da doğan, Ankara’da doyan bir kişi burada özlemini gideriyor. Akrabasını, tanıdığını görebiliyor. Şehirle ilgili kitaplar basılabiliyor, paneller, sempozyumlar yapılabiliyor. Velhasıl ben diyorum ki Ankara’da, İstanbul’da bunu 81 il için bir arada yapalım. Türkiye’nin zenginliği ortaya çıksın. Ama şu bir gerçek, Hatay kadar zengin ilimiz çok az. Medeniyetler ittifakına örnek olacak bir ilimiz. Her şeyiyle, mutfağıyla, doğasıyla, kültürüyle, insanıyla, sanatıyla, çevresiyle gerçekten inanılmaz zengin bir ilimiz. Hataylıları ve emeği geçen herkesi kutluyorum” diye konuştu.
AK Parti Hatay Milletvekili ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin de, çok daha coşkulu bir program yapmayı arzu ettiklerini; ancak son 10 gündür Türkiye’de terör nedeniyle yaşanan sıkıntılardan ötürü daha çok kültürel etkinliklere yönelik bir faaliyet düzenlenmesinin sağlandığını söyledi.
Bu konuda anlayış gösteren tertip komitesine teşekkür eden Bakan Ergin, “Bugün ilk defa Ankara’da Hatay’ın bu şekilde, esnafın temsil edilmesi münasebetiyle, tertip komitesinde görev yapan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Oldukça yoğun gayret gösterdiler ve bugün bizleri bir araya getirdiler. Bundan sonra Hatay’ı daha güzel şekilde tanıtmak, temsil etmek, bölgedeki güzellikleri, değerleri, kültürel birikimi hem Türkiye’nin değişik yörelerinde hem de dünyanın değişik bölgelerinde tanıtmak amacıyla daha güzel organizasyonlar yapacaklarını düşünüyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadesinde bulundu.

“HATAY MUTFAĞININ TADI ÇOK ÖZEL”
Bakan Nihat Ergün ise “Hatay mutfağının tadı bizim konuşmamızdan daha iyidir, onun için fazla konuşmamıza gerek yok” dedi. Türkiye’nin zenginliklerinin anlatmakla bitmeyeceğini ifade eden Bakan Ergün, “Bugün Hataylılar bu zenginliği, bu güzelliği Ankara’da bir araya getirdiler. Burada son zamanlarda bütün illerimiz bazı etkinlikler yapmaya başladı. Şimdi Hatay burada kendini gösteriyor. Hatay’ı bilenler biliyor, bilmeyenler de burada görecekler. Sonunda bilenler bilmeyenlere anlatacaklar ve güzel bir tablo ortaya çıkacak. Bu organizasyon, Hatay’ın tanıtımına da çok büyük katkı sağlayacak” ifadesinde bulundu.
Hatay Valisi Celalettin Lekesiz de, Hatay’ın sahip olduğu yer altı kaynakları, yer üstü zenginlikleri, tarımı, turizmiyle muhteşem bir il olduğunu belirterek, “Ama en önemli zenginliği insan kaynakları, sevgiye, hoşgörüye yüklediği özel anlam. Hataylılar bu gücün farkında. Tüm değerlerimizi, hoşgörümüzü bir hafta boyunca Başkentlilerle paylaşmak üzere buradayız” şeklinde görüş bildirdi.

“HATAY İNSANI SICAKKANLI VE SAMİMİ”
Eski Milli Takımlar Teknik Direktörü Şenol Güneş ise uzun yıllar önce Hatay’a gittiğini belirterek, ‘Tarihi kentin, kültürel değerlerinin yanında yemekleriyle ünlü olduğunu biliyorum ama en önemlisi insanlarının sıcakkanlılığı ve samimiyeti’ diye konuştu.

STANDLAR GEZİLDİ
Konuşmaların ardından, konuk üç bakan, ilçeleri, yöresel yiyecekleri gibi çeşitli yönleriyle Hatay’ın tanıtıldığı, açık ve kapalı alanda kurulan stantları gezerek, ikram edilen yöresel lezzetlerin tadına baktı. Konuk üç bakan ve beraberindeki kalabalık heyet ile vatandaşlar ilçeleri, yöresel yiyecekleri gibi çeşitli yönleriyle Hatay’ın tanıtıldığı, açık ve kapalı alanda kurulan stantları gezerek, ikram edilen yöresel lezzetlerin tadına baktı.
Giriş bölümde yer alan Dörtyol Kaymakamlığı’nın hazırlamış olduğu standa gelerek burada hazırlanan standı beğendiklerini belirten bakanlar ve Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz çalışmalarda başarıların devamını diledi. 5 gün açık kalacak olan ‘Başkentte Hatay Günleri’ fuarını çok sayıda kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen − 10 =