İTSO Başkanvekili Müfit Tennioğlu, önümüzdeki 5 yıl içinde 1 milyon genci iş sahibi yapması beklenen Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi (UMEM) ile yılda 9 bin 858 kurs açılarak işsizlerin eğitileceğini açıkladı. Ekim ayında başlanılması planlanan Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi’nin yılda 200 bin genci eğiterek 5 yılda toplam 1 milyon genci meslek sahibi yapacağına işaret eden Tennioğlu, İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin katılabileceği programda, gençlere eğitim süresince günlük 15 lira yevmiye ve staj süresince de maaş verileceğini belirtti.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte imzaladığı UMEM protokolünü, işsiz gençlerin eğitimi için toplam 119 milyon 270 bin TL’lik proje oluşturdu. Başarılı kursiyerlerin yüzde 90’nın istihdam edileceği projede yılda 9 858 kursun açılması ve 197.2 bin işsize eğitim verilmesi hedefleniyor. Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi’nin (UMEM) detaylarına ışık tutan İTSO Başkanvekili Müfit Tennioğlu, yılda 200 bin işsize eğitim verilerek meslek sahibi olmalarının sağlanacağına işaret ederek, “Proje kapsamında 2 ile 6 ay arasında eğitim görecek gençler, eğitimden sonra ise eğitim kadar staj yapacak. Kursiyerlere eğitim süresince günlük 15 TL yevmiye ve staj süresinde de maaş verilecek. Eğitime 10 Ekim’de başlanacak. Ayrıca iş kazasına karşıda sigortalanacaklar. İşyerinde de maaşlı çalışacaklar. İşsizlik sorunu ülkenin geleceğini tehdit ediyor. Bu her şeyden önce bir meslek edindirme seferberliğidir. Yılda 200 bin işsize eğitim verilerek, 5 yılda toplam 1 milyon işsiz eğitimden geçirilecek ve eğitilen tüm işsizler işyerlerinde staj görecek. Bunun yanında başarılı kursiyerlerin yüzde 90’ı istihdam edilecek. Projenin toplam bütçesi 120 milyon lira civarındadır” diye konuştu.
Eğitim verilmesi planlanan alanlardan bir kısmına mercek tutan Tennioğlu, “İş adamlarımızın en büyük sıkıntılarından biri de, bölgemizde nitelikli işgücü yüzdesinin düşük olmasıdır. Özellikle teknik konulara hakim eleman sıkıntısı had safhadadır. Bu projenin en önemli özelliği teknik eleman sıkıntısını önemli ölçüde giderecek olmasıdır. Endüstriyel bakım onarım, asansör bakım onarımı, beton örme demirciliği ve kalıpçılık, bilgisayar destekli pano tasarımı, klima sistemleri bakım ve onarımcısı, elektro-mekanik taşıyıcılar, vinç operatörlüğü ve otomotiv mekanikerliği gibi alanlarda işsizlere kurs verilecektir. Şimdiden hayırlı olsun” şeklinde görüş ortaya koydu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here