İstanbul Halkalı’da askeri personel taşıyan otobüsün yakınında meydana gelen patlamada şehit olan 31 yaşındaki Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Bekir Çelik’in cenazesi İskenderun’da toprağa verildi. Cenazede metanetli görünen Çelik’in eşi 28 yaşındaki Emine Çelik, “Ağlamayacağım, onları güldürmeyeceğiz. O melek oldu, ama bunlar artık son şehitler olsun” dedi.
Hemşire Emine Çelik ile 2 yıl önce evlenen ve henüz çocuğu olmayan Bekir Çelik’in cenazesi Kaptan Mehmet Paşa Camii’ne getirildi. Ancak burada yaklaşık 5 bin kişinin toplanması üzerine araç trafiğine kapatılan caminin bulunduğu Şehit Pamir Caddesi’nde tören yapıldı.
Şehit cenazesi yol ortasına yan yana konulan masaların üzerine yerleştirildi.
Törene, şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, AK Parti Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar, Mustafa Öztürk ve Fevzi Şanverdi, CHP Hatay Milletvekilleri Gökhan Durgun, Fuat Çay ve Abdulaziz Yazar, MHP Hatay milletvekilleri İzzettin Yılmaz ve Turan Çirkin, 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Nejat Bek, Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Lapanta, İskenderun Kaymakamı Cemil Aksak, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Gürsel Öztürk, Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Turgay Erdağ, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, diğer yetkililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

AĞLAMAYACAĞIM, HAİNLERİ SEVİNDİRMEYECEĞİM
Bir çok kişinin ağladığı cenaze töreninde, sık sık PKK’yı protesto eden sloganlar atıldı. Kalabalıkta açılan bir afişte ise 31 Mayıs’ta İskenderun Deniz İkmal Destek Komutanlığı’na düzenlenen saldırıda şehit olan 6 askerin fotoğrafı, Türk Bayrağı ve parçalanmış Ortadoğu haritası olması ve ‘Katil Amerika’ yazması dikkat çekti.
Törende metanetli görünen şehidin eşi Emine Çelik, “Ağlamayacağım, onları sevindirmeyeceğim, güldürmeyeceğim. Ama bu bizim şehitlerimiz son şehitler olsun artık. O bir melekti. Onu uğurlamaya geldim. O, 31 yaşında melek oldu. Tek tesellim şehit olması” diye konuştu.
Cenaze namazını kıldıran İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, “Bugün her birimiz tek tek şehit olmaya hazırız. Bu bir farenin dağa saldırması gibi, başarılı olamayacaklar. Amaçlarına ulaşamayacaklar. Şimdi şehidimize yakışır bir şekilde şehidimizi son yolculuğuna uğurlayalım” dedi.
Şehidin ağabeyi Astsubay Başçavuş Cuma Çelik, tabuta sarılarak aynı zamanda meslektaşı olan kardeşiyle vedalaştı. Tabutunun başında dimdik ayakta duran Çelik, “Ağlamıyoruz, dimdik ayaktayız, onlar sevinmesin” diye haykırdı. Şehidin bir yakını da Emine Çelik’i, “Merak etme yenge, kanını yerde bırakmayacağız” diyerek teselli etmeye çalıştı. Şehidin annesi Senem Çelik de güçlükle ayakta durdu.

ŞEHİT EŞİNDEN ASKER SELAMI
Şehidin annesi Sena Çelik tören boyunca gözyaşı akıttı. Vatandaşlar, binlerce kişinin katıldığı cenaze namazının ardından teröre tepki gösterdi. Bir grup, “DTP’yi Meclis’ten atın. Zenginin çocuğuna bir şey olmuyor. Hep fakirler şehit olur” şeklinde bağırdı. 1994 yılında Güneydoğu’da gazi olan Yusuf Kalkandere ise “Sırtımdan vuruldum. Keşke şehit olsaydım bu günleri görmeseydim. Tekrar beni askere alın. Ben yaralandım ama DTP’liler 8 bin lira maaş alıyor bize bir şey vermiyorlar.” şeklinde konuştu. Cenazeye katılan bazı vatandaşlar, “Cenazede siyaset yapmayın” diyerek bu gruba tepki gösterdi. Yoğun katılım nedeniyle şehidin cenaze namazı Kaptan Mehmet Paşa Camisi yanındaki Şehit Pamir Caddesi’nde İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu tarafından kıldırıldı. Şehidin eşi Emine Çelik, tören mangası tarafından omuzlara alınan şehidin Türk bayrağına sarılı tabutuna asker selamı verdi. Şehidin astsubay olan abisi Cuma Çelik de tören boyunca kardeşinin cenazesinin yanından ayrılmayarak gözyaşı döktü. Öte yandan cenaze törenine İşçi Partisi İlçe Başkanı Emilhan Güçlü ve diğer partililer şehitlerin fotoğraflarını yer aldığı ve üzerinde “Mehmetçiğin katili Amerika” yazılı pankartla cenazeye katılması dikkat çekti.
Şehidin naaşı, kılınan cenaze namazının ardından omuzlara alınarak bir süre taşındı, ardından da cenaze arabasına kondu. Bu sırada gözyaşı döken bir çok vatandaş da şehidini alkışlayarak uğurladı. Cenaze götürüldüğü Karaağaç Asri Mezarlık’taki İskenderun Şehitliği’nde toprağa verildi.
Vali Celalettin Lekesiz, cenazenin ardından tabuta sarılan Türk Bayrağı’nı şehidin eşi Emine Çelik’e teslim etti. Çelik, “Bu bayrakta artık eşimin de kanı var. Bu hep dalgalanacak. Hayatım boyunca saklayacağım” dedi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here