İklim ve toprak koşulunun uygunluğu nedeniyle Akdeniz Bölgesi’nde yoğun olarak yetiştirilen salatalığın Hatay’da ihraç ürünü haline geldiği bildirildi. Salatalık çiftçinin yüzünü güldürmeyi sürdürüyor
Böbrek ve kalp rahatsızlıklarını önlemesinin yanı sıra enfeksiyonlara karşı dayanıklılığı artıran salatalığın ekim alanlarının her geçen yıl artıyor. Tarım İl Müdürü Bestami Zabun, Hatay’da buğday, mısır, pamuk gibi ürünlerin yanı sıra domates, fasulye, havuç, salatalık gibi sebze yetiştiriciliğinin de yoğun olarak yapıldığını söyledi. Çiftçilerin ektiği üründen anında para kazanmak için sebze yetiştiriciliğine büyük önem verdiğini ifade eden Zabun, bu anlamda salatalığın ekiciler tarafından büyük ilgi gören ürünler arasında yer aldığını kaydetti.
Hatay’da geçen yıl 24 bin dekarda salatalık ekiminin yapıldığını ve yaklaşık 77 bin ton ürün alındığını vurgulayan Zabun, ”Toprak koşullarının uygunluğu ve iklim nedeniyle bölgemizde çok değişik ürün desenlerini görmek mümkün. Buğday, pamuk gibi sanayi ürünlerinin yanı sıra, zeytin, marul, havuç, kavun, maydanoz gibi sebzelere de rastlayabiliyoruz. Çiftçilerimiz emeğinin karşılığını alıp para kazanmak için bir karış toprağını bile değerlendiriyor. Bu anlamda, yetiştirilemeye başlanan salatalık sayesinde çiftçilerimizin yüzü gülüyor”dedi.
Hatay’da yetiştirilen salatalığın lezzeti, kokusu ve kıtırlığı nedeniyle iç piyasanın yanı sıra Rusya başta olmak üzere Irak, Suriye, Ukrayna ve Kosova’ya gönderildiğini belirten Zabun, geçen yıl 600 ton ihraç edildiğini, bu rakamın her yıl artmasını beklediklerini kaydetti. Zabun, hedeflerinin yılın 12 ayı pazarlardan eksik olmayan salatalığı tüm ülkelere ihraç eder hale getirmek olduğunu söyledi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × two =