TOBB Hatay İl Kadın Girişimciler Kurulu olarak Kadın Emeğini Destekleme Vakfı ile birlikte İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nın destekleri ile girişimci kadınları internet ile tanıştırmak üzere “Ücretsiz Bilgisayar ve İnternet Eğitimi” kursu düzenledi.
TOBB Hatay Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Gülay Gül, “Amacımız internet ile tanışmayan girişimcilerimizi sıkmadan, bıktırmadan ve günlük işlerinden alıkoymadan kısa bir zaman içinde bilgisayarı açıp kapamayı, internete girmeyi ve arama yapmayı, e-mail yolu ile haberleşmeyi ve bundan sonrada girişimci kadınların üye olduğu sitede diğer girişimci kadınlar ile haberleşme imkanı sağlamalarını, sorunlarına ortak çözüm yolları aramalarını ve birbirleri ile ticaret yapacak ortamı sağlamaktır” diye konuştu.
Gül konuşmasında, “Gerçekten son yıllarda gerek üretim teknolojisinde gerekse iletişim teknolojisinde alınan mesafeler ile sermayenin serbest dolaşımı ve ticaretin önündeki engellerin kaldırılması sonucu ekonomik hayatın işleyiş yapısı değişmiş ve büyük sermaye her şeye sahip olma durumuna gelmiştir” diyerek şöyle devam etti:
“Ülkemiz de dünya ile rekabet edebilmek için yeni teknolojilere ve iş kollarına dayalı yeni bir sanayi stratejisi çizmek, toplumun büyük kesimini oluşturan gençlerimizi ve kadınlarımızı iş hayatına ve sosyal hayata intibak ettirebilmenin yollarını aramaktadır.
Oluşan bu yenidünya düzeni içinde istihdam, en büyük sorun olarak karşımıza çıkmış ve bu sorunu çözebilmek, büyük sermaye ile rekabet edebilmek için küçük sermayenin farklılıklara önem vererek yerel değerlere ait üretimlere ağırlık verilmesi gerekliliği ve girişimcilik üzerinde durulmuştur.
TOBB Yönetim Kurulu, bu plan çerçevesinde TOBB İl Kadın Girişimciler Kurullarını oluşturarak, kendi becerisi olupta şu veya bu nedenle piyasa ile tanışamayan kadınlarımızı iş hayatına ve sosyal hayata dahil etmeye çalışmaktadır.
TOBB Kadın İl Girişimciler Kurulu’nun kuruluş amaçlarından en önemlisi; girişimci kadınlarımızın iş dünyasına girerken karşılaşacakları problemlerle ilgili kendilerine yardımcı olmak, yol göstermek ve onları desteklemektir.
Kendi başlarına küçük çapta iş yapan kadınlarımızın en büyük sorunlarından biri, yaptıkları işi pazarlama sorunudur. İşte bu konuda belediyelerimize büyük görevler düşmektedir. Belediye başkanlarımızdan ricamız, kadınlara ait el işlerinin satışının sağlandığı pazarların kurulmasıdır.
Toplumun kalkınması, kadınlarımızın iş ve sosyal hayata katılmaları ile mümkündür. Gelişmiş toplumlar, kadın ve erkeğin omuz omuza çalıştığı her zaman ve her şartta yan yana olduğu toplumlardır. Ulu Önderimiz M. Kemal Atatürk “Bir toplum, aynı amaca bütün kadınları ve erkekleri ile beraber yürümez ise ilerlemesine teknik olarak imkan ve bilimsel olarak ihtimal yoktur” demiştir.
Kursumuzun başarılı olması dileği ile başta Alparslan İlköğretim Okul Müdürü Sayın Bekir Durur’a, İskenderun Ticaret Odası Başkanı Sayın Halil Şahin’e, İTSO Başkanvekili Müfit Tennioğlu’na, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerine, kurs eğitmenimize, kursiyerlerimize, bütün kurul üyelerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here