Gazze’ye insanı yardım götüren Mavi Marmara Gemisi’nde bulunan İskenderunlu İHH üyeleri, yaşadıkları dehşet anlarını İskenderun halkı ile paylaştı. İnsani Yardım Derneği (İHH) Hatay Şubesi’nin organize ettiği panele konuşmacı olarak İHH Ortadoğu masası sorumlusu Hasan Aynen, İHH Hatay Şube Başkanı Zekeriya Kanat ve İHH Hatay Şubesi yönetim kurulu üyesi Muammer Kavakçıoğlu katılarak, yaşadıkları dehşet dakikalarını aktardılar.
İHH Ortadoğu Masası sorumlusu Hasan Aynen, “Gazze yolunda İsrail karasularına girmediğimiz halde vahşice bir saldırıya maruz kaldık. Olayın yaşandığı dakikalarda İskenderun’da terör olayı olduğunu öğrendik. Bu durum akıllarımızı karıştırdı. Bizler Filistin’de yaşayan insanlara sadece insani yardım götürmek için yolu çıkmıştık ve gemide her dinden ve mezhepten insanlar vardı. Silahsız insanlara hunharca saldırdılar ve tüm dünyanın gözü önünde açık denizde korsanların yaptığını yaparak Müslüman kardeşlerimizi şehit ettiler” dedi. Mavi Marmara Gemisi’nde bulunan İHH Hatay Şube Başkanı Zekeriya Kanat ise, “İsrail askerleri kendilerinden korkuyordu. Bize önce plastik mermi, ardından gerçek mermilerle ateş ettiler. İsteseydik biz onları silahsız dahi etkisiz hale getirebilirdik. Ancak biz bu yola insanlık adına çıktığımız için şiddete başvurmadık. Tüm dünyanın gözleri önünde İsrail bir kez daha gerçek yüzünü ortaya koydu” diye konuştu.
İHH Hatay Şubesi yönetim kurulu üyesi Muammer Kavakçıoğlu da, yaptığı açıklamasında, “Bende gemide bulunuyordum. İngilizce ve Arapça bilmem dolayısıyla yaşanan dehşet anlarında insanları sakinleştirmek için yoğun çaba sarf ettim. Gemide bulunan masum ve silahsız insanlara yönelik yapılan bu saldırıyı tüm dünyanın gözleri önünde yaptılar ve ellerimizi kelepçelediler. Bu vahşet asla unutulmayacak. Ancak bu saldırı ve olayın seyri boyunca hükümetimizin ve Türk halkının manevi desteğini arkamızda görmemiz, bizim ne kadar kutsal bir görev için yola çıktığımızı göstermektedir. İskenderunlu hemşehrimiz olan ve İsrail askerlerinin ateş ederek şehit ettiği Cengiz Akyüz kardeşimiz başta olmak üzere diğer 8 kardeşimiz de gözlerimizin önünde şehadet mertebesine yükseldiler” ifadelerini kullandı. Panel sonrası davetlilere İsrail askerlerinin Mavi Marmara Gemisi’nde yaşadıkları dehşet anları sinevizyon aracılığı ile izlettirildi. İskenderunlu Gazze şehidi Cengiz Akyüz’ün büyük oğlu Furkan Akyüz, Sakarya marşının okuması esnasında davetliler gözyaşlarını tutamadı. Panelin son bölümünde ise İHH Ortadoğu masası sorumlusu Hasan Aynen, Gazze şehidi Cengiz Akyüz’ün büyük oğlu Furkan Akyüz’e Gazze gemisi ve babasının bulunduğu fotoğrafı hediye etti.
İskenderun Belediye Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Necmettin Çalışkan, SP İskenderun İlçe Başkanı Muzaffer Filiz, Hak ve Eşitlik Partisi İlçe Başkanı Melih Erozan, Memur-Sen İskenderun Temsilcisi Can Cankesen ve davetliler katıldı.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here