TBMM Çevre Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Hatay Milletvekili Öztürk:

TBMM Çevre Komisyonu Başkanvekili ve AK Parti Hatay Milletvekili Prof.Dr.Mustafa Öztürk, Dörtyol’da Deliçay Deresi’ne Çay Mahallesi mevkiinden halk lisanı ile lağım suyu, bilimsel olarak evsel atık suların deşarj edildiğini, Dörtyol Belediyesi’nin halk sağlığı konusunda gerekli önlemleri alması gerektiğini kaydetti.
Lağım akan dereden yayılan çok kötü ve tiksindirici kokuların dere yakınında oturan insanların sağlığını tehdit ettiğine işaret eden TBMM Çevre Komisyonu Başkanvekili Öztürk, “Dörtyol Deliçay Deresi’nden lağım suyu akıyor. Lağım suyu hastalık saçar. Açıkta akan lağım suyu, kolera, dizanteri, tifo gibi hastalıklara davetiye çıkartır. Deliçay Deresi çevresinde gerekli önlemler derhal alınmalıdır. İnsan sağlığına önem veriliyorsa bu yapılmalıdır. Deliçay Deresi çevresinde yaşayan binlerce insan hastalık yapıcı mikroplarla karşı karşıyadır. Dörtyol’da kanalizasyon sistemi yapılmaktadır. Dörtyol’daki evlerde ve işyerlerinde oluşan atık sular (lağım suları) kanalizasyon sistemine bağlanmış durumdadır. Kanalizasyon sisteminin sonunda ise evsel atık su arıtma tesisi olmadığı için lağım suyu Deliçay Deresi’ne deşarj edilmektedir. Deliçay Deresi’nden akan lağım suları denizi kirletmektedir. Bir metreküp lağım suyu takriben 60 metreküp temiz deniz suyunu yüzülemez hale dönüştürür. Deliçay Deresi’nden gelen lağım suyunun kirlettiği bölgedeki deniz suyu insanların yüzmesi için çok tehlikedir. Lağım suyunun denize deşarj edildiği bölgenin çevresindeki deniz suyu yüzmek için tehlike altındadır. Lağım suyunun deşarj edildiği bölgenin çevresinden su numuneleri alınarak bu su numunelerinde toplama koliform bakteri ve fekal koliform bakteri analizleri yapılmalıdır. Hastalık yapıcı mikropların sınır değerlerinin üzerinde olduğu bölgelerde denize girilmesi yasaklanmalı ve denize girilemez işaretleri konmalıdır. İnsan sağlığı tehlike altına atılmamalıdır. Kanalizasyon sistemi ve atık su arıtma tesisi yapımından sorumlu yerel yönetim derhal gereğini yapmalıdır. Lağım suyunun Deliçay Deresi’ne verilmesi önlenmelidir. Evsel atık su arıtma tesisi bir an önce yapmalıdır” şeklinde görüş ortaya koydu.

2 Yorumlar

  1. Bugün Erzincan Dörtyol’da yakılan iftar çadırı ve bu idiotların insan kılığında ortalıklarda gezinmelerine !!

  2. bu açıklamayı yaparken utanır insan madem dörtyolu bukadar düşünüyorsun o zaman neden bu arıtma tesisinin kurulması için gerekli işlemleri yapmıyorsun. bunun ankara ayağını halletme ondan sonra dörtyolda insan sağlığı tehlike altında! yazıklar olsun hakkım varsa haram olsun.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here