Yıllardır uygulanmakta olan Amniyosentez yöntemi, son 1 haftadır İskenderun Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi’nde de uygulanmaya başladı. İnsanları büyük bir sıkıntıdan kurtaracak olan bu testin İskenderun’da da yapılacak olması özellikle anne adaylarını çok sevindirdi. Yöntem hakkında Dr. Nihat Parlakyıldız ve Dr. Anıl Aslan ile birlikte açıklamada bulunan İskenderun Doğum ve Çocuk Hastanesi Baştabibi İbrahim Güler, İskenderun’da yıllardır eksiliğini hissettikleri bu uygulamayı başlatmış olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
Başhekim İbrahim Güler, düzenlediğini basın toplantısı ile Amniyosentez testinin hastanelerinde de yapılmaya başlandığını duyurdu. Dr.Güler, açıklamalarının devamında, “Son 1 haftadan bu yana Amniyosentez testi hastanemizde de yapılmaya başlandı. Hastanemizde görevli 7 hekim arkadaşımız bu testi yapabilecek” derken, İskenderun’da hastalara daha kaliteli bir hizmet vermek amacı içerisinde olduklarının da altını çizdi.
Amniyosentez testinin içeriğine mercek tutan Dr. Nihat Parlakyıldız, “Amniyosentez ve diğer tüm prenatal testlerin (anne karnında teşhise yönelik testler) amacı özellikle tedavi olanağı olmayan genetik hastalıklar başta olmak üzere bu hastalıkları ve anormallikleri mümkün olduğunca erken dönemde saptamak, anne ve baba adaylarına, hastalık ve bebeğin dünyaya geldikten sonraki olası durumu hakkında bilgi vermek ve yine onların kararı ve onayıyla mümkün olduğunca erken dönemde gebeliğin sonlandırılmasını sağlamaktır” dedi.
Dr. Anıl Aslan ise, her hastaya önerilmeyen testle ilgili olarak, “Bu test 35 yaş üstü ve Down sendromu gibi risk taşıyan anne adaylarında uygulanmaktadır. Bu testin riski enfeksiyon kapma, kanama, düşük riski de taşıdığından bu testin herkese uygulanmasını tavsiye etmiyoruz” diye konuştu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here