Türk Eğitim-Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Akça, öğretmen maaşlarındaki şaibeyle ilgili olarak İskenderun Kaymakamı Cemil Aksak’tan usulsüzlük ile ilgili araştırmanın yapılmasını talep etti:
Öğretmen maaşlarındaki şaibe ortadan kaldırılsın

Geçtiğimiz hafta Güney TV ve Güney Gazetesi’nde detaylı bir şekilde işlenen “İskenderun’da görev yapan yaklaşık 3 bin öğretmenin maaşlarından her ay düzenli olarak 50 kuruş ila 1,5 TL arasındaki kesintilerin bir skandal olduğu” yönündeki haberimiz üzerine Türk Eğitim-Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Akça açıklamada bulundu.
Geçtiğimiz hafta yayınladığımız İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görev yapan yaklaşık 3 bin öğretmenin maaşlarından öğretmenlerin bilgisi olmadan yapılan kesintilerle ilgili bugüne kadar ne İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden ne de kentimizdeki eğitim sendikalarından hiçbir ses çıkmadı. Her fırsatta eğitimcilerin haklarını savundukları gerekçesiyle basın açıklamalarında bulunan eğitim sendikalarının böylesine geniş yankı uyandıran bir skandalda sessizliklerini bozmamaları eğitim camiasından büyük tepki görüyor.
Yaşanan öğretmenlerin maaş kesintileriyle ilgili ilk açıklama Türk Eğitim-Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Akça’dan geldi. Akça, haberimizle ilgili yaptığı değerlendirmesinde, İskenderun Kaymakamı Cemil Aksak’tan usulsüzlük ile ilgili araştırmanın yapılmasını ve sorumluların bir an önce tespit edilmesini talep ederek, “İskenderun’da yayın yapan bir gazetemizde İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görev yapan öğretmenlerin maaşlarından ve ek ders ücretlerinden öğretmenlerin bilgisi olmadan 0,30 – 0,50 – 1,50 TL. lik kesintiler yapıldığı ve bu kesintilerin 2010 yılında ve geriye dönük yıllarda da yapıldığı ile ilgili haber yayınlanmıştı. Konu ile ilgili olarak sorumlu sendikacılık anlayışımız gereğince gerekli inceleme ve araştırmalar yapılmaya başlanmış ve üyelerimizden gelen bilgi ve belgeler incelendiğinde 2010 yılında 0,60 kuruş olarak ek derslerden kesinti yapıldığı görülmüştür. Mayıs ayı içerisinde Ocak-Şubat-Mart aylarının ek ders ücretlerinde yapılan kesintiler ise 1,80 TL olarak öğretmenlerimizin banka hesaplarına yatırıldığı da tespit edilmiştir. Rakam küçük gibi görülebilir, ancak 3000 öğretmenin görev yaptığı düşünüldüğünde çok büyük bir rakam oluşmaktadır. Bunun 2010 yılında olduğu gibi geçmişe dönük yıllarda da bulunduğu düşünüldüğünde 250-300 Milyar gibi bir rakama tekabül etmektedir. Ayrıca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile yapılan görüşmelerde olayın boyutunun çok yönlü olarak araştırılması gerektiğini, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Mal Müdürlüğü ve hesabın yatırıldığı bankaların araştırılması gerektiği ile ilgili bilgiler verilmiştir. İskenderun Kaymakamı Cemil Aksak’tan usulsüzlük ile ilgili araştırmanın yapılmasını ve sorumluların bir an önce tespit edilmesini talep ediyoruz. Çünkü bu konunun hassas bir konu olduğunu düşünüyoruz. Öğretmenlerimizin maaş ve ek dersleri üzerindeki şaibelerin ortadan kaldırılmasını istiyoruz” şeklinde görüş ortaya koydu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − 10 =