MKÜ Rektörü Canda:
Hatay ayakkabıda moda üssü olmalı

MKÜ Rektörü Prof.Dr.Şerefettin Canda’nın girişimi ile Mustafa Kemal Üniversitesi ile ayakkabıcı esnafı arasında işbirliği artıyor. Üniversite-ayakkabıcı esnafı ile yapılan toplantıda üniversite esnaf arasındaki ilişkilerin yoğunlaştırılması yönünde karar alındı.
Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. M.Şerefettin Canda başkanlığında yapılan toplantıya Ayakkabıcılar Odası Başkanı Gökhan Oral, Çarşı Ayakkabıcılar Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Gürbüz ve çok sayıda esnaf katıldı.
Rektör Canda, uzun zamandır ayakkabıcı esnafının sorunlarının çözümü, üretime yeni teknolojinin katılması ve tüketici eğilimlerinin saptanması konusunda üniversite olarak çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak “Ayakkabıcı esnafı ile üniversite olarak işbirliğine açığız olmamıza karşın ilişkilerimizi istediğim düzeye çıkartamadık. Dünyanın her yerinde ve tüm üretim sektörlerinde üniversite-reel sektör birlikte çalışmaktadır. Çünkü üretilen bilgiler kısa zamanda üretime dönüşmekte ve kısa sürede eskimektedir. Üreticilerin rekabet edebilmesi için sürekli yeni bilgilere gereksinim vardır. Bunun yaygın adı “inovasyon” yani yenilikçiliktir. Bu ancak üniversite ile işbirliği sonucu elde edilebilir. Ayakkabıcı esnafı olarak ürünlerinizde inovasyon yapmalısınız. Üniversite olarak sizleri yeni teknolojilerle buluşturmak, tüketici eğilimleri saptanarak onların istemleri doğrultusunda ürünler üretmenizi sağlamak istiyoruz. Sizleri bir ileri aşamaya taşımak için üniversitemizde ayakkabı tasarımı üzerinde eğitim veren program açıldı. Amacımız tasarım konusunda dışa bağımlılıktan kurtarmak, Hatay’ın ayakkabıda moda üssü olmasına sağlamaktır. Üniversite olarak çalışmalarımız ayakkabı üretimi ile sınırlı değildir. Ayakkabıcılık sektöründe çalışanların sağlıklarının korunması içinde çalışmalarımız vardır. Ayakkabı sektöründe çalışanların kullandıkları kimyasal maddeler nedeniyle solunum yolu ve akciğer hastalıkları çok fazla görülmektedir. Ayakkabıcılar odası, kooperatifi, derneği ile ortaklaşa bir taraması yapmak istiyoruz. Üniversitemizin bu alanda güçlü bir alt yapısı vardır” dedi. Çarşı Ayakkabıcılar Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Gürbüz yaptığı konuşmada “Yalnızca ayakkabıcı esnafına değil, öğrenci sayısını 13 binden 25 bin’e çıkararak ve Araştırma Hastanesi’ni açarak halkımıza, esnafımıza büyük katkı sağlamıştır. Ayakkabıcı esnafı olarak özel bir isteğimiz ‘Ayakkabı Tasarım Bölümü’nün açılmasıydı, o da açıldı. Aslına bakarsanız ayakkabıcı esnafı olarak rektörümüzün hızına yetişmekte zorlanıyoruz” diye konuştu.
Toplantıya katılan esnaflar görüşlerini açıkladılar. Toplantının kısa aralıklarla yapılması konusunda karar alındı.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − 2 =