CHP Genel Kurultayı’nda parti meclis üyeliğine seçilen Nihat Matkap, kurultayın ardından ilk kez geldiği İskenderun’da bakan gibi karşılandı

CHP’nin son genel kurultayında parti meclis üyeliğine seçilen eski bakanlardan Nihat Matkap, 61.hükümeti Kemal Kılıçdaroğlu’nun kuracağını söyledi.
22 Mayıs’ta Ankara’da yapılan CHP’nin Olağan Genel Kurultayı’nda parti meclis üyeliğine seçilen Nihat Matkap, kurultayın ardından ilk kez geldiği İskenderun’da coşkuyla karşılandı.
Yüzlerce partililer ile birlikte Matkap’ı, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, çevre belde belediye başkanları, CHP Hatay İl Başkanı Halef Tiftikçi, CHP İskenderun İlçe Başkanı Nihat Karpuz ve ilçe teşkilat yöneticileri karşıladı.
Partililerle tek tek tokalaşan CHP Parti Meclis Üyesi Nihat Matkap’a yoğun sevgi gösterisinde bulunuldu.
Konuşma kürsüsüne ilk çıkan CHP İskenderun İlçe Başkanı Nihat Karpuz, Nihat Matkap’ı İskenderun’da görmekten partililer olarak büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Artık iktidar kapısının aralandığını kaydeden Başkan Karpuz, ayrıştırma değil birleştirme politikasıyla partililerin gönlünde taht kuran CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk seçimde Başbakan olacağına bütün kalbiyle inandığını söyledi. CHP İskenderun İlçe Başkanı Nihat Karpuz ayrıca, 15 yıl özlemini çektikleri İskenderun Belediyesi’ni kazandıran partililere de yürekten teşekkür etti.
Daha sonra konuşan CHP Hatay İl Başkanı Halef Tiftikçi ise, tüm partililerin iktidara hazır olduğunu belirtti. Türkiye’nin içinde bulunduğu sürecin çok önemli olduğunu dile getiren Tiftikçi, 9 yıl sonra yuvasına dönen Nihat Matkap’a teşekkür etti.
Son olarak kürsüye gelen CHP Parti meclis üyesi Nihat Matkap ise, 61 hükümeti CHP’nin kuracağını, bu görevinde Kemal Kılıçdaroğlu’na verileceğini kaydetti.
Açıklamalarında 31 Mayıs gecesi İskenderun Deniz İkmal Destek Komutanlığı’na yapılan saldırıda 6 vatan evladımızı kaybetmenin ve Katolik Kilisesi Papazı Luigi Padovase’nin öldürülmesinden dolayı duyduğu derin üzüntüyü ifade eden CHP Parti Meclisi Üyesi Nihat Matkap, “Bizim için piskoposta imam da aynı. Tüm Türkiye’nin başı sağolsun. İnşallah bu günleri el birliği içinde atlatacağız” diye konuştu.
İskenderun’un tarihiyle coğrafik konumuyla Türkiye’nin çok önemli bir şirin bir kenti olduğunun altını çizen Matkap, “Benim siyasete girmemde İskenderun’un çok önemli bir yeri var. Hatay Belediyeler Birliği Başkanlığı bana önerildiğinde bana en çok sahip çıkan İskenderun oldu. Ondan sonra devam eden birliktelik sonuna kadar sonuna kadar uyum içinde oldu. Her ne kadar 9 yıl aranızda zihnen yoksam da kalben kalben hep sizinleydim. Hep uyum içinde çalıştık. Bu uyum içinde çalışmamız demir çelik fabrikasının satışını engelledi. Sendikacılarımızla bir bütün içinde hareket ettik. Demir çelik’i peşkeş çektirmedik. Hep birlikte demir-çelik fabrikasının üretim yapısını değiştirdik. Böylelikle Türkiye’ye milyarlarca dolar kazandırdık. Siyaset uyum içinde halk adına yapılırsa aşamayacağız engel yoktur” ifadelerini kullandı.
Bir iktidarın görevinin insanların yüzünü güldürmek, gerginliği gidermek olduğunu aktaran CHP Parti Meclis Üyesi Nihat Matkap, konuşmasının devamında “Ama ne yazık ki; Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Türkiye çok tedirgin. Bu dönem inşallah CHP’nin iktidarıyla aşılacaktır. Biz 22 Mayıs günü tüm dargınlığı sona erdirdik. Savrulmanın dağılmanın bütün gerekçelerini ortadan kaldırdık. Çünkü umut olduk. Biz sadece CHP’nin umudu değiliz. Tüm partililerin hatta AK Parti’nin bile umudu olduk. Partimizin oylarını % 22’lerden %40’lara çıkaracağız. Çağdaş bir parti anlayışının tüm gerekliliklerini hayata geçireceğiz. Bundan sonra biz kimseyi küstürmeyeceğiz. Siz de küsmeyeceksiniz, darılmayacaksınız. El birliğiyle omuz omuza Türkiye’yi hak ettiği iktidara taşıyacağız” şeklinde konuştu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here