“Beyaz ölümle” topyekün mücadele şartİTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı Başkanı Garip Şandır, gün içerisinde İTSO binası önünde meydana gelen madde bağımlısı bir gencin karıştığı hırsızlık olayı ve sonrasında yaşananları haber ekibimize değerlendirdi.
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası binası önünde madde bağımlısı bir şahıs çevrede duran bir bisikleti çalmaya kalkışınca, bisiklet sahibi ve yanındakilerin, madde bağımlısı olan şahsa saldırdığı ileri sürüldü. Bir anda üç kişinin kendisine saldırdığını gören madde bağımlısı şahıs, saldırganlardan kurtulabilmek için Ticaret ve Sanayi Odası binasına sığındı. Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki güvenlik görevlisinin olaya müdahale etmesiyle birlikte madde bağımlısı kişinin tartaklanmaktan ve dayak yemekten son anda kurtulduğu belirtiliyor. Olay yerine intikal eden polislerin, madde bağımlısı genci bisiklet çalmaya teşebbüsten ifadesini almak üzere emniyete götürdüğü öğrenildi. Yaşanan olayla ilgili açıklamalarda bulunan İTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı Başkanı Garip Şandır, madde bağımlısı bir şahsın hırsızlık olayından çok, İskenderun’da uyuşturucu kullanma yaşının hızla düşerken bağımlıların sayısının da her geçen gün arttığına dikkat çekti. Uyuşturucuyla mücadelenin sadece emniyetin, jandarmanın ve hukukçuların işi olmadığının altını çizen Şandır, “Buradan bölgemizdeki işadamlarına, sivil toplum kuruluş temsilcilerine, eğitimcilere ve ailelere sesleniyorum. İskenderun’da uyuşturucu madde kullananların hem sayısı artıyor hem de kullanım yaşı düşüyor. ‘Beyaz ölüm’ her geçen gün gücünü ve şiddetini artırıyor. Bugün Ticaret ve Sanayi Odası önünde uyuşturucu madde kullanan bir gencin yaşadığı dram, sözlerimi destekler nitelikte. Bırakın İskenderun’u, ülke genelinde madde bağımlılığına dair ciddi bir alan çalışması bulunmuyor. Sadece lokal çalışmalarla, vakalar analiz ediliyor. Halbuki bu işin başı eğitimden geçiyor. Çocuklarımızı ve gençlerimizi uyuşturucu konusunda ne kadara bilinçlendirirsek, o kadar insanı uyuşturucu bataklığına saplanmaktan kurtarırız” diye konuştu.
Son olarak İTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı’nın düzenlediği İskenderun Şehir Tiyatrosu oyuncularının rol aldığı “Kaybolan Gençlik – Eroin” isimli oyunun bugüne kadar kentimizdeki çeşitli mahallelerde sahnelendiğini vurgulayan Şandır, bu noktada muhtarlara da seslenerek, “Muhtarlarımız vatandaşı organize etsinler, biz de o mahallede tiyatro oyununu sahneleyelim. Uyuşturucuyla mücadele toplumsal bir görevdir” ifadesinde bulundu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen − seven =