Emekliler Sendikası İskenderun Şube Başkanı Halit Katkat:

Emekliler Sendikası İskenderun Şube Başkanlığı sağlıkta alınan muayene ücreti, katılım payı ve ilaç katkısının Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle Ankara Nöbetçi İş Mahkemesi’ne yapılan başvuruyla dava açıldığını belirttiler.
Dün İskenderun Boyacılar Parkı’nda gerçekleştirilen basın toplantısında konu ile ilgili görüşlerini açıklamalarda bulunan Emekliler Sendikası İskenderun Şube Başkanı Halit Katkat, Emekli-Sen olarak bundan sonra emeklileri ilgilendiren her konuyu yakından takip edeceklerini ve emeklilerin karşı karşıya kaldıkları hukuksuzlukların ortadan kıldırılması için hukuk yollarını sonuna kadar kullanacaklarını söyledi.
Yasanın yürürlüğe girmesinin üzerinden sadece 20 ay gibi kısa süre geçtiğini, ancak şimdi reformun cilasının döküldüğünü kaydeden Emekliler Sendikası İskenderun Şube Başkanı Halit Katkat, “Yasanın yürürlüğe girmesiyle hastaneler işletme, hastalar ise müşteri oldu. Bu nedende sağlık kurumuna gittiğimizde muayene ücreti ve katılım payı ödüyoruz. Alacağımız sağlık hizmetlerinin birim fiyatı SGK tarafından belirleniyor, bilinçli olarak düşük belirlenen fiyatlar alacağımız hizmetleri karşılamaktan uzak olduğundan, fiyatın üzerindeki bedeli cebimizden ödüyoruz. Hastaneler, hizmet kalitesine göre sınıflandırılıyor, bundan sonra paramızın yettiği % 40 ile % 70 arasında değişen oranlarda ücret alınıyor” diyerek alınan kararlara tepki gösterdi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here