Öğretmen maaşlarında skandal yaşanıyor. İskenderun’daki çeşitli okullarda eğitim veren yaklaşık 3100 öğretmenin maaşlarından her ay 30 Kuruş ile 1,5 TL arasında miktarın kesildikten sonra eğitimcilere ödeme yapıldığı ileri sürülüyor. Öğretmenlerin haberi olmadan yapılan bu işlem bir eğitimcinin İskenderun Adliyesi’ne verdiği dilekçe ile kök salıyor. Şimdi gözler İskenderun Kaymakamı Cemil Aksak da. Kaymakam Aksak’ın İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ilgili soruşturma izni verip vermeyeceği yönündeki kararı, eğitim camiası tarafından merakla bekleniyor.
Öğretmenlerin maaşları ve ek ders ücretleri her ay Maliye tarafından hazırlanıyor ve liste İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderiliyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri de ilgili bankaya maaş miktarlarının eğitimcilere ödenmesi yönünde talimat veriyor. Ancak Maliye Bakanlığı’ndan gelen maaş ve ek ders listesi ile bankadan çekilen miktar arasında 30 kuruş, 50 kuruş ve hatta 1,5 TL’ye kadar fark olduğu ve eksik ödeme yapıldığı bizzat eğitimciler tarafından tespit ediliyor. Her öğretmene 50 kuruş eksik ödeme yapılsa, İskenderun’da 3000’i aşkın eğitimcinin görev yaptığını düşünürsek, ortaya ciddi miktarda bir rakamın buharlaştırıldığı sonucu ortaya çıkıyor. Bu paranın nereye gittiği ve nasıl gittiği tam bir muamma?
Maliye Bakanlığı’ndan gelen öğretmen maaş ve ek ders ödemeleriyle ilgili listenin İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından direkt olarak bankaya transfer edilmesi gerekiyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Maliye Bakanlığı’ndan gelen maaş listesi, noktasına ve virgülüne dokunulmadan bankaya ödenmesi yönünde talimat veriliyorsa, öğretmenlere neden eksik ödeme yapılıyor? Şimdi eğitim camiası bu ve buna benzer sorulara yanıt bekliyor.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here