İskenderun Ülkü Ocakları Başkanı Mustafa Mor:

İskenderun Ülkü Ocakları Başkanı Mustafa Mor, İskenderun Deniz İkmal Destek Komutanlığı’na yapılan terör saldırısını kınadı ve lanetledi. Mor, “Açılım adı altında terör örgütünün taleplerini yerine getiren ve onların temsilcilerini muhatap kabul eden bir siyasi anlayışı da meşru bulmuyoruz” diyerek açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Ülkemizi karanlık günlere sevk etmek isteyenlerin çabalarına karşı, ilgili tüm devlet kurumlarımızı kararlı bir mücadeleye davet ediyoruz.
Öte yandan, Türkiye’den Gazze’ye yardım götürmek için yola çıkan ve sivil bir girişim olan yardım gemilerine, İsrail askerleri tarafından son derece vahşice bir saldırı yapıldığını büyük bir üzüntü içerisinde öğrenmiş bulunmaktayız.
Amacı sadece Gazze’deki ‘yardıma muhtaç insanların’ ihtiyaçlarını gidermek olan sivil bir girişimin böylesine profesyonel ve planlı bir saldırıya maruz kalması, milletimizi derinden yaralamış ve bu kalleşçe saldırıların aynı gece gerçekleşmesi aziz milletimizin tahammül sınırlarını zorlamıştır.
Uluslararası sularda gerçekleşen bu hain saldırının hiçbir geçerli sebebi yoktur, izahı da mümkün değildir. İsrail’in yıllardır örneğini sergilediği ‘Devlet terörü’ bugün itibariyle milletimizi hedef alabilecek kadar ilerlemiştir. İsrail yapmış olduğu bu kalleşçe ve insanlık dışı saldırıyla Türkiye nezdinde tüm dünyaya pervasızca meydan okumaktadır. Bu acı hadiseyi milletimizin kabul edebilmesi ve unutabilmesi mümkün değildir. Bu gelişmeler karşısında “devlet aklını” temsil edenlerin suskun kalması da kabul edilemezdir.
Türkiye, uluslararası tepkiyi beklemek yerine, Türk devlet geleneğine yakışan tepkisini net bir biçimde ortaya koymalıdır. Bu doğrultuda, İsrail’in elinde bulundurduğu tüm yardım gemilerinin yola çıkış amaçlarına uygun biçimde ve en kısa zamanda Gazze’deki ihtiyacı olan insanlara kayıpsız bir şekilde ulaştırılması,
Yaralı vatandaşlarımızdan durumu acil olmayanların tedavisine ülkemizde devam edilmesi,
Uluslararası hukuktan kaynaklanan her türlü müdahale hakkı dâhil tüm seçeneklerin masaya yatırılması ve rehin vatandaşlarımızın bir an önce serbest bırakılması,
Uluslararası arenada İsrail’in yapmış olduğu bu hunharca saldırıya ciddi tepkiler gösterilmesini ve devletler nezdinde yaptırım uygulanmasını sağlayacak kararlı ve etkin bir dış politika ve diplomasi sergilenmelidir.
İskenderun Ülkü Ocakları olarak yaşanan acı hadiselerin yakın takipçisi olacağımızı bildirmekle beraber, gelişen terör olayları ve İsrail’in gerçekleştirdiği saldırılar karşısında, öncelikle mevcut siyasi irade başta olmak üzere, ilgili devlet kurumlarımızın gerekli girişimleri en etkin şekilde gerçekleştirmelerini bekliyoruz.
Ülkücü camianın, bu yaşanan gelişmelere tepkisiz kalmayacağını ve demokratik haklarını hukuka uygun meşru zeminlerde kullanacağını belirterek; gelişen süreçte Ülkücü hareketi, çıkartılmak istenen kardeş kavgasında, taraf haline getirmek isteyenlerin ve Ülkücü hareketin mensuplarına dışarıdan müdahale etme girişimleriyle yön vermeye ve akıl telkin etmeye çalışanların bu kışkırtmacı çabalarının sonuçsuz kalacağını, ülküdaşlarımızın her zaman olduğu gibi sağduyulu ve itidalli duruşlarını muhafaza edeceklerini bir kez daha yineliyoruz.
Kentimizdeki askeri birliğimize ve Gazze’ye yardım götürmek için yola çıkan vatandaşlarımıza yapılan hain saldırılarda hayatını kaybeden şehit asker ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınları başta olmak üzere bütün Türk milletine başsağlığı, yaralı asker ve vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here