TES Hatay 2.Nolu Şube Sekreteri ve Dörtyol Temsilcilik Başkanı Yaşar Gürakan:
“Bilim şenliği zulme dönüştü”

Vali yardımcısı imzasıyla Hatay’daki tüm okullara gönderilen bir yazı ile, haziran ayında bir bilim şenliği yapılacağı, tüm okulların para karşılığı sergi standı yaptıracağı, öğretmen ve öğrencilerin bu konuda görevlendirileceği belirtilmişti. TES Hatay 2.Nolu Şube Sekreteri ve Dörtyol Temsilcilik Başkanı Yaşar Gürakan, “Okul idarecileri, öğretmenlerimiz ve velilerimizin bu konudaki sıkıntılarını vali yardımcımız ile telefonla görüşmüş, basın aracılığı ile Valiliğimizden Ricamızdır diyerek belirtmiştik. Ama maalesef ricalarımız ve konu hakkındaki fikirlerimiz Valiliğimiz tarafından dikkate alınmamıştır” diye konuştu. Gürakan’ın açıklaması şöyle:
“Hükümetin her konuda demokratikleşiyoruz diye övündüğü bir ortamda Hatay Valiliğimizi bu konudaki dayatmacı tavrı, okul idarecilerini, öğretmenleri,öğrencileri ve velilerimizi sıkıntıya düşürmüştür. Hiçbir ödeneği olmayan yüzlerce okul, Sergi Standı parası derdine düşmüş öğrenciden veliden ondan bundan para toplama durumunda kalmıştır. Stand ve sergilenecek eşyaların Hatay’ a taşınması için nakliye yani araba bulma sıkıntısına düşülmüştür. İdareci ve öğretmenler en önemlisi de öğrenciler her gün 250-300 kilometrelik bir yol katetmek zorunda kalmışlardır.
Sergi için görevlendirilecek öğretmenlerin ve öğrencilerin 5 günlük yol paraları ve yiyecek bedeli karşılanması sıkıntısına düşülmüştür. Bilimsel eseri olmayan okullar uyduruk eşyaları sergileme sıkıntısına düşmüşlerdir. Kısacası Valiliğimizin dayatması sonucunda; adı ‘Bilim Şenliği’ olan bu olay maalesef eğitimciler açısından zulme dönmüştür.
Valiliğimizi bu konuda daha demokratik davranmaya, idarecilerin, öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin sıkıntılarını anlamaya, sendikaların görüş ve düşüncelerine değer vermeye davet ediyoruz.”

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here