Mecliste, Deniz İkmal Destek Komutanlığı’na teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit olan 7 asker ile önceki gün evinde uğradığı saldırıda öldürülen Katolik Kilisesi Anadolu Havarisel Vekilli ve Episkopu Luigi Padovese’nin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İskenderun halkının gelişmeleri sırkıntı ve endişe ile takip ettiğini belirten Belediye Başkanı Dr. Yusuf H. Civelek, gelişmeler karşısında meclis çatısı altında da oluşacak birleştirici yaklaşımın mesaj, moral ve güven olarak yansıyacağını söyledi.

İskenderun Belediye Meclisinin, 4 Haziran Cuma günü saat 14.00’de başlayan oturumunda son haftada kentte yaşanan terör saldırısı ve Katolik Kilisesi Anadolu Havarisel Vekilli ve Episkopu cinayetinin yarattığı üzüntü ve tepki konuşuldu. Yaşamını kaybedenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunun ardından yaptığı konuşmada Belediye Başkanı Dr. Yusuf H. Civelek, “Terör saldırısın yaşandığı gece sabaha kadar İskenderun’da dolaştım. Olan olmuştu, ertesi günü ona bağlı istenmeyen gelişmelerin yaşanmamasıydı önemli olan. Allah’a şükür yaşanmadı. Halkımızın sağduyusu son derece yerinde ama bu bir yere kadar olur. Bunun devamını sağlamak bize düşer. Bizim davranışlarımız onlara mesajdır, moraldir, güvendir.
Belediye’nin programındaki eğlence programlarını gelişmeler üzerine iptal ettik. Bir mahallenin bir ucunda düğün, diğer ucunda cenaze olmaz. Hepimiz aileyiz. Hayatın devamı, ülkenin devam etmesi yası da beraber sevinci de beraber yaşmaktan geçer” dedi.
İskenderun Belediye Meclisi’nin Haziran dönemi toplantısında terör olayları kınandı
Başkan Civelek, şöyle konuştu: “Biz aslında dünyaya örnek bir toplumuz. Dünyada bu kadar çatışma oluyor. Ama İskenderun, Hatay, Antakya çeşitli kültürlerin buluştuğu, etnik grupların ve dinlerin buluştuğu bir sürü bir yerdir. Bunu koruyacağız. Belki de bunu çok gören, nasıl olmuş da burası böyle kalmış diye düşünen zihniyetler olabilir. Bunlara taviz vermeyeceğiz. Büyük öçlüde bu elimizdedir.

Ağzımızdan çıkan her söz çok önemli, her söz kıvılcım olabilir. Şu anda İskenderun halkı sıkıntılı, heyecanlı, kaygılı. Böyle bir şeyi 100 yıldır görmemiş. Dinamik ve sağduyulu bir organizma olan toplumuzda çok kısa sürede atlatacaktır. Bir daha da yaşanmayacaktır. Halkımızın da kendisi ile kaynaşması son derece sevindiricidir. Siyaset toplum için yapılır. İktidarıyla muhalefetiyle toplumun refahı için yapılır. Bizim de yapacağımız el ele vererek toplumu kucaklamak ve bu huzuru devam ettirmektir.”

Oturumunda Mecliste grubu bulunan partiler adına yaşanan gelişmeler değerlendirilerek birlik mesajları verildi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 − seven =