İsrail’in masum sivillere yönelik kanlı baskınında şehit düşen İskenderun’lu yardım gönüllüsü Cengiz Akyüz’ün cenazesi, bugün Hatay Havaalanı’na getirilecek ve öğle namazına müteakip İskenderun Kaptan Mehmet Paşa Camisi’nde kılınacak olan cenaze namazının ardından Bekbele beldesinde toprağa verilecek

Türkiye’den Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara Gemisi’nde bulunan İskenderun’lu Cengiz Akyüz’ün şehit olduğu haberi, Akyüz Ailesi’ni yasa boğdu. İnsani Yardım Derneği üyesi olan Cengiz Akyüz, İHH Hatay Şube Başkanı Zekeriya Kanat ile birlikte İskenderun’dan Gazze’ye gitmişti. İsrail askerlerinin saldırısında sıkılan kurşunlar sonucu hayatını kaybederek şehit olan Cengiz Akyüz’ün İskenderun’daki evine acılı haber kor ateşi gibi düştü. İskenderun’a bağlı İsmet İnönü Mahallesi 712 Sokak Yapı İşlem Kooparatifi E Blok Kat:3’de ikamet eden Akyüz’ün evinin önüne taziye çadırı açıldı.
İskenderun’lu İHH üyeleri başta olmak üzere Akyüz’ün yakınları da taziye evine geldi. Evli ve üç çocuk babası olan Cengiz Akyüz’ün Erva Kardelen (9), Furkan (14) ve Beyza (12) isimli evlatları bulunuyor. Gazze şehidi Akyüz’ün çocukları, babalarının ölüm haberi ile adeta yıkıldı. Akyüz’ün acılı eşi Nimet Akyüz, “Söylenecek fazla bir şey yok. En büyük acımız onu özleyecek olmamız. Eşimin en büyük isteği Gazze’ye gitmekti. Her şey o kadar açık ki, üzülmüyoruz, sadece onu özlüyoruz” dedi. Nimet Akyüz, Antalya’da gemiye bindikten sonra eşi ile görüşemediğini ancak gemide bir kaç kez gördüklerini belirterek, “Sabahki olaya kadar her şeyin yolunda olduğunu sanıyor, eşimi bekliyordum. Her şeye hazırlıydık. Gitmeden önce vasiyetini yaptı. İsrailli askerlerin gemideki vahşetini görüp de daha fazla konuşmaya gerek var mı? Onca silahsız sivile saldırıp, hem vurup, hem de hiçbir müdahaleye müsaade etmeyen terör devletine söyleyecek bir şey bulamıyorum. Eşim Gazze’deki olayları gördükçe hüngür hüngür ağlayan bir insandı” ifadesini kullandı. Gazze şehidi Cengiz Akyüz’ün büyük oğlu Furkan Akyüz ise, “Babam ilk konvoya gidemediği için çok üzgündü. Bu ikinci yolculuğa gitmek için çok sevinmişti. Gazze’ye gitmek, Müslümanlara yardım etmek en büyük temennisiydi. Gitti ve hedefine ulaştı. İnşallah biz de babamızın yolunda gideriz ve şehit oluruz” demesi, oda içerisinde bulunan aile yakınlarını hıçkırıklara boğdu.
İnsani Yardım Derneği İskenderun Başkan yardımcısı Kemal Kemahlı ise, “İHH gönüllüsü ve İnsani yardım Derneği üyesi olan kardeşimiz şehit oldu. Onun hiçbir suçu günahı yoktu. Tek amacı bir avuç topraklarda yaşayan Gazze’deki Müslümanların yardımına koşmak için gitti. Neredesiniz ey dünya Müslümanları diyen insanların imdadına koştu. Biz bunun suç değil, bir şeref olduğuna inanıyoruz. Kendisi Gazze’ye gitmeyi çok istiyordu. Gitti ve şehitlik mertebesine erişti” dedi. İskenderun’lu Gazze şehidi Cengiz Akyüz’ün cenazesi bugün uçakla Hatay Havaalanı’na getirildikten sonra, öğle namazına müteakip İskenderun Kaptan Mehmet Paşa Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından Bekbele beldesinde toprağa verileceği bildirildi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here