Hristiyan din adamı Luigi Padovese öldürüldü!
Korkunç cinayet!
İskenderun’da görev yapan Anadolu Episkoposluğu ve Havarisel Vekilli Luigi Padovese, dün evinde uğradığı bıçaklı saldırıda öldü.
Episkopos Padovese’yi öldüren kişinin 4.5 yıldır şoförlüğünü yapan Murat A. olduğu belirlendi. Murat A. suç aletiyle birlikte yakalandı. Bu arada Vatikan’dan resmi açıklama geldi: “Çok kaygılandık.”
Anadolu Katolik Kilisesi Episkoposu Luigi Padovese, İskenderun’da bıçaklanarak öldürüldü. Padovese ilçeye bağlı Karaağaç beldesi sahil yolu Sultanköy Mahallesi’ndeki yazlık evinin bahçesinde şoförü Murat A. isminde bir kişi tarafından bıçaklandığı iddia edildi. Padovese hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybetti. Padovese, 8 Kasım 2004’te göreve başlamıştı.
ŞOFÖRÜ GÖZALTINA ALINDI
Episkopos Vekili Luigi Padovese’yi bıçakla boğazını kesip öldürdüğü iddiasıyla şoförü Murat Altun gözaltına alındı. İskenderun Katolik Kilisesi’nin müştemilatında kalan Murat Altun’un katolik ve bekar olduğu belirtildi.
Murat Altun’un ilk ifadesinde, şoförlüğünü yaptığı Hıristiyan din adamı Luigi Padovese’yi aralarında çıkan bir tartışma sonucu öldürdüğünü söylediği belirtildi. Emniyet yetkilileri ilk belirlemelere göre olayın siyasi bir yönünün olmadığını söyledi.
Katolik Kilisesi Anadolu Havarisel Episkoposluğu 10 yıl önce kuruldu. Türkiye’nin yarısından fazlası (480.000 kilometrekare), Akdeniz’den Karadeniz’e, Ankara’dan Irak sınırına kadar olan alandaki kiliseler buraya bağlı.
Cinayet şüphelisi olarak gözaltına alınan episkoposun şoförü Murat A.’nın psikolojik sorunları olduğu iddia edilirken, olayın siyasi bir boyutu olmadığı ileri sürüldü.
TERÖRİST SALDIRIYI KINAMIŞTI
Padovese, Süryani Katolik Kilisesi’nde iki gün önce düzenlenen ilk ayindeki konuşmasında, İskenderun’daki 6 askerin şehit edildiği terör saldırısını kınamış, askerlere Allah’tan rahmet, yakınlarına da sabır dilemişti.
Anadolu Kiliseleri Episkoposu Luigi Padovese İskenderun’un, farklı dinlerin bir arada yaşadığı, farklı kültürlerin beşiği olduğunu vurgulayarak, “Süryani kilisesinin açılması anayasa ve devletin inanç özgürlüğüne verdiği önemin göstergesidir” diye konuşmuştu.
İTALYA’NIN İZMİR KONSOLOSU CARTA İSKENDERUN’A GELİYOR
Anadolu Katolik Kilisesi Episkoposu Luigi Padovese  ‘nin öldürülmesi üzerine, İtalya’nın İzmir Konsolosu Simon Carta’nın İskenderun’a gelmekte olduğu öğrenildi.
İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği yetkilileri, olayın çok yeni olduğunu ve gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyleyerek, Konsolos Carta’nın İskenderun’a hareket ettiğini belirtti.
VATİKAN’DAN AÇIKLAMA..
Vatikan, Padovese’nin öldürülmesiyle ilgili olarak kaygısını dile getirdi.
İtalyan ANSA haber ajansına konuşan Vatikan sözcüsü Federico Lombardi, “Bu korkunç ve akıl almaz bir cinayet” diye konuştu.
Lombardi, bu olayın Vatikan’da kaygı uyandırdığını da sözlerine ekledi.

4 Yorumlar

  1. Monsenior hem Turkiye dostu hemde cok yuksek kalitede bir insandi. Soforun ruhsal bozuklugu filan yok oldugunu kilise calisanlari biliyor. Cin gibiydi, deli ayagina yatiyordu diyorlar. Buyuk ihtimal yillar once planlanmis bir tuzak diye dusunuyorum. Polis merkezinde tekbir getirip bir seytani oldurdum diyecek kadar curetkar. Ama basina yansimiyor maalesef! Baska hukumet olsaydi hersey ortaya cikardi ama bu hukumet buna izin vermez.

  2. cinayet sebebi bana çok saçma geldi …..sayın padovese ile şoförü arasında ne sorun olabilir ki mutlaka bunun arkasında karanlık güçler vardır ….

  3. Luigi Padovese çok değerli ve saygın bir insandı ona allahtan rahmet kederli ailesine baş sağlığı dilerim…

  4. Luigi Padovese çok iyi bir insandı, bunu yapanlardan hesap sorulsun lütfen

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here