İskenderun Belediye Başkanı Dr.Yusuf H. Civelek’in 02 Haziran miting konuşma metni
Kardeşlerim, dostlarım;
Hayatının baharında 6 askerimizi memleketlerine terhis olup gidecekken; hain bir saldırıda şehit olarak uğurladık.
Ateş onların evine olduğu kadar İskenderun’a da düştü. Onlar bizim evlatlarımızdır. Acısını her zaman yüreğimizde duyacak ve unutmayacağız. Ateş düştüğü yeri yakar derler. Ateş İskenderun’a düşmüştür. Ateş tüm Türkiye’ye düştü. Ümit, Serhat, Kerem Oğuz, İsmail, Erhan, Erol artık kalbimizdedir.
Kardeşlerim;
27 yıldan beri yaşadığımız bu acıları artık sıradan olaylar gibi kabullenemeyiz. Artık daha fazla tahammülümüz kalmamıştır. Ülkemizin güvenliği, barışı, huzuru, birliği ve bütünlüğüne; evlatlarımızın, askerlerimizin canlarına yönelik tehditlere halkımızın daha fazla tahammülü kalmamıştır. Her şehit cenazesi İskenderun’da olduğu gibi yüreğimizi yakmaktadır.
Tüm insanlık terörü ve şiddeti ortak bir akılla, kararlılıkla lanetlemekte ve insanlık suçu olarak kabul etmektedir. Emperyalizmin bu kanlı oyunu bu topraklarda tutmaz. Terör ve şiddet kardeşliğimizi, birliğimizi bozamaz. Aramızdaki güçlü bağlar terörü boğar. Biz, Samsun’dan başlayarak ve Anadolu’nun her köşesinde bağımsızlık ateşini yakarak Türkiye Cumhuriyetini kuran onurlu bir milletiz.
Bugün kararlılıkla, güvenle, kardeşçe bir arada durma zamanıdır. Daha 90 yıl önce ortak bir iradeyle emperyalizmi yenilgiye uğratan bu halk ülkemizde yıllardan beri oynanan bu kanlı oyunu da bozacaktır.
Terörle mücadelede cesur ve kararlı olmalıyız. Terör konusu Avrupa Birliği’nin ve Amerika Birleşik Devletleri’nin insafına ve inisayitifine terk edilmekten; ülkemiz ve halkımız için bir tehdit olmaktan çıkarılmalıdır. Bu sorunu çözecek en büyük güç bizleriz. Bizlerin kararlılığıdır.

[nggallery id=17]

Terörle mücadelede siyasi temelin ulus devlet olduğu gerçeğini bugün buradan bir kez daha belirtiyoruz. Vatanımızın bölünmesine asla izin vermeyeceğiz. Her zaman olduğu gibi Vatanımıza sahip çıkacağız.
Kardeşlerim;
Bugün burada olduğu gibi… İktidarıyla muhalefetiyle, bütün siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve toplumun bütün kesimleriyle bir arada durma zamanıdır. Güçlerimizi birleştirme, kararlılığımızı dost düşman herkese gösterme zamanıdır. Vatanımıza sahip çıkma zamanıdır.
Bu acı unutulmayacak. Bu evlatlarımızın anıları İskenderun’la birlikte yaşayacaktır.
Hepinizi sevgilerimle saygılarımla selamlıyorum.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here