TİM Başkanı Büyükekşi, sanayi rakamları ile kapasite kullanım oranları ve nihayetinde ihracat rakamlarının Türkiye ekonomisinin toparlanmakta olduğunu gösterdiğine işaret etti:
Ekonomide ciddi iyileşmeler yaşanıyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Mayıs ayı ihracat rakamlarına ilişkin toplantısını, Tosçelik Osmaniye Yassı ve Yapısal Çelik Üretim Tesisleri’nde gerçekleştirdi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatın ilk 5 ayda yüzde 23.42 artışla 44.150 milyar dolar olarak gerçekleştiğini, ayrıca ihracatın geçtiğimiz Mayıs ayında yüzde 24.89 artışla 9.069 milyar dolar olduğunu açıkladı.
Tosçelik Osmaniye Yassı ve Yapısal Çelik Üretim Tesisleri Konferans Salonu’ndaki Türkiye İhracatçılar Meclisi toplantısına Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Ayhan Tosyalı ve Fatih Tosyalı, Tosyalı Holding CEO’su Suhat Korkmaz, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, AKİB Başkanı Bülent Aymen, TİM Başkanvekilleri Adnan Ersoy Ulubaş ve Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Akdeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ali Can Yamanyılmaz ve çok sayıda işadamı katılım gösterdi.
Gerçekleştirilen sinevizyon gösterisinde Tosyalı Holding’in geçmişten günümüze uzanan kilometre taşları katılımcılara izlettirildi.

“BİN 500 KİŞİLİK EK İSTİHDAM SAĞLAYACAĞIZ”
Programın açılış konuşmasını yapan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, sözlerine İskenderun Deniz İkmal Destek Komutanlığı’na yapılan hain terörist saldırıda şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı dileyerek başladı. Tosçelik Osmaniye Yassı ve Yapısal Çelik Üretim Tesisleri’nin kuruluş hedeflerini başarıyla tamamladığına işaret eden Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, yapacakları ek yatırımlarla birlikte mevcut olan 3 bin çalışan sayısına bin 500 kişilik ek istihdam oluşturacaklarına dikkat çekerek, “2009 yılını grup olarak 1 milyar dolarlık ciroyla kapattık. Geçen yıl yüzde 45 büyüme yakaladık. Tosçelik Osmaniye Tesisleri, spiral dikişli boru sektöründe bu segmentteki bütün ürünleri ve bu ürünlerin hammaddesini üreten dünyadaki birkaç tesisten bir tanesidir. 2008 yılında Tosyalı Holding grup şirketleri 305 bin ton ihracat yaparak, ülkemize 275 milyon dolar döviz girdisi sağlamıştır. 2009 yılında 710 bin ton ihracat gerçekleştirip, ülkemize 425 milyon dolar döviz girdisi kazandırdık. 2010 yılının ilk 5 ayında ise 200 milyon dolarlık ihracat yaptık. Tosyalı grubu olarak hem tonaj hem de tutar bakımından geçen yıla oranla yüzde 30 büyüme gerçekleştirdik. Tosçelik Osmaniye Tesisleri, Şubat ayında ihracata başladı ve bugüne kadar 50 bin ton üretim rakamına ulaştı. Bu yatırıma başlarken ülkemizin cari açığının 1 milyar dolar azalacağını belirtmiştik. Bugüne kadar 70 ülkeye ihracat gerçekleştirirken, geçen yıl 28 ülkeye ihracat yaptık. Tosçelik Osmaniye Tesisleri kuruluş aşamasındaki performans değerlendirmesini başarıyla geçmiştir. Kuruluş hedeflerimizi başarıyla tamamlamanın haklı kıvancını yaşıyoruz. Şu an itibariyle 3 bin çalışanımız bulunuyor ve yapacağımız ek yatırımlarla bin 500 kişilik ek istihdam sağlayacağız” ifadesinde bulundu.
Akdeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ali Can Yamanyılmaz da, yaptığı konuşmasında, krize rağmen ihracatta iyi bir tempo yakaladıklarını kaydetti ve Tosyalı Holding’i kriz ortamına rağmen yaptığı büyük ölçekli yatırımlarından ötürü Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı nezdinde kutladı.
TİM Başkanvekili Adnan Ersoy Ulubaş, açıklamasında Tosçelik Osmaniye Tesisleri’nin bölgemizin gururu olduğuna dikkat çekti ve bu tesisisin örnek gösterilecek bir başarı hikayesi olduğunu vurguladı.

“EKONOMİ TOPARLANIYOR”
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de, ihracatın Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24,89 artışla 9 milyar 69 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, 2010 yılının ilk beş ayındaki ihracatında yüzde 23.42 artışla 44 milyar 153 milyon dolar olduğuna işaret etti. Açıklamasında ekonomik, sosyal ve uluslar arası gelişmelere mercek tutan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Yaklaşık dört ay önce içinde bulunduğumuz tesisin açılışına katılmak için burada idik. O gün aramızda olan, ülkemizin çok önemli bir sanayi tesisinin açılışını gören ve sonra aramızdan ayrılan Hacı Şerif Tosyalı’yı rahmetle anarak sözlerime başlamak istiyorum. Mekanı cennet olsun. Biz Hacı Şerif Tosyalı’yı ülkemize kazandırdığı bu tesisler ve yetiştirdiği onurlu evlatlarının yapacağı daha nice hizmetlerle anacağız. Bugün bizi misafir eden çok kıymetli Fuat Tosyalı dostumuza da özel olarak teşekkür etmek istiyoruz. Burada kurduğu Tosçelik Yassı ve Yapısal Çelik Üretim Tesisi, Osmaniye için büyük öneme sahip. Gerek istihdam üretmede, gerekse de ihracata yönelik çalışmaları dolayısıyla kendisi büyük takdiri hak ediyor. İşadamı Fuat Tosyalı gibi vizyoner girişimcilerimiz çoğaldıkça, onlar kendi topraklarına yatırım yaptıkça, Türkiye’nin sırtı yere gelmeyecektir. Türkiye Mayıs ayında stratejik önemle üç önemli atılım yaptı. Biz de TİM olarak bu gelişmelerin merkezinde yer aldık. Bu gelişmeler, Rusya Devlet Başkanı Medvedev ve beraberindeki heyetin Türkiye’yi ziyareti ile Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önce Yunanistan’ı, ardından da Güney Amerika’ya düzenlediği ziyaretlerdi. Avrupa’daki gelişmeleri dikkatlice izliyoruz. Euro’nun dolar karşısında 1,20’lere kadar gerilemesi ve uzun süre bu seviyelerde kalma ihtimali ihracatçıları endişelendirmektedir. Sanayi rakamları ile kapasite kullanım oranları ve nihayetinde ihracat rakamları, Türkiye ekonomisinin toparlanmakta olduğunu gösteriyor. OECD’nin Türkiye’nin büyüme oranları için yaptığı tahmin 2010 için yüzde 6.8, 2011 için yüzde 4.5’tir. 2010 yılı başında başlayan ve ilk dört ayda yüzde 24 olarak gerçekleşen ihracat artışı ile sanayi üretiminde, kapasite kullanımında, istihdamda ve tüketici güveninde ciddi iyileşmeler yaşanmıştır” şeklinde görüş ortaya koydu.

TOSÇELİK OSMANİYE BÖLGEMİZİN GURURU
Son olarak kürsüye davet edilen Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah da, Osmaniye’nin yapılan yatırımlar sonrasında birkaç yıl içerisinde bölgenin flaş illerinden biri olacağını kaydederek, ”Öncelikle İskenderun’da geçtiğimiz gün gerçekleştirilen hain terörist saldırıda şehit düşen kahraman Mehmetçiklerimize yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Türk milletinin başı sağ olsun. Osmaniye 1996 yılında il oldu. Organize Sanayi Bölgemizde bugün 68 sanayi şirketi bulunuyor. Tosyalı Holding’in Osmaniye’de kurduğu Yassı ve Yapısal Çelik Üretim Tesisleri’nin hem ülkemiz hem de bölgemiz ekonomisine çok büyük katkıları olacaktır. Bu büyük yatırımından ötürü Tosyalı Ailesi’ni işadamı Fuat Tosyalı nezdinde bir kez kutluyorum” yorumlarını katılımcılara sundu.
Yapılan konuşmaların ardından Osmaniye‘de ihracatta ilk beşe giren firma temsilcilerine plaket verildi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah’a ve Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı’ya birer plaket verdi. Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı da, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’ye hediye sundu.
Program plaket töreninin ardından sona erdi. Programı takip eden CNN Türk, NTV, Kanal 7, Bloomberg, TRT Haber ve CNBC-e gibi TV kanalları, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı’yla röportaj yaptılar.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 + eighteen =