Başkan Civelek, tepeler için son noktayı koydu:

Ağustos’ta işlem tamam!
İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf H. Civelek, Pazar günü Esentepe Mahallesi’nde incelemelerde bulundu. Belediye çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Civelek, mahalle sakinlerinin şikâyetlerini aldı.
Esentepe Mahallesi’nde pazar günü birim yöneticileriyle birlikte incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Dr. Civelek, görüşmeleri doğrudan alanda, vatandaşa giderek yapmayı sürdüreceğini söyledi. Başkan Civelek, “Yaptıklarımızı övünç olarak anlatmıyorum. Ben bu iş için ordayım. Bana yapılamayan şeyleri söyleyin istiyorum” dedi. Muhtar ve mahalle sakinlerlerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Başkan Civelek, şöyle konuştu: “Bütün mahallelere ve 20 yıldır hizmet götürülmemiş tepeler gibi mahallelere hizmet vermeye başladık en fazla. Çünkü 20 yıldır biliyorum ki tepeler hizmet almamış. Ama bu bir sihirli değnek değil. Bugünden yarına olmuyor. Tepelerde önce ana arteller, sonra diğer yollar asfaltlanacak, parke taşları döşenecek. Zaten görüyorsunuz, yapılıyor da. Hedef koyduk, ağustos ayının sonuna kadar tepelerde her şey tamamlanmış olacak. Biliyorum, bir takım yan yollardan geçilmiyor. Moloz yığınları, sıkıntıları var. Ama epey mesafa alındı. Ağustosa kadar da tepelerde çoğu sıkıntı ortadan kalkmış olacak.”

Kızıldere’nin ıslahı başlıyor

İskenderun’un bir sel tehlikesinden uzaklaştırılmasının önceliklerin başında olduğunu belirttiği konuşmasında Başkan Civelek, “Bir ata sözü vardır, dere yatağını unutmaz. Kızıldere’nin ıslahı ile ilgili yaptığımız girişimler sonuç verdi. Önümüzdeki ay içinde çalışma başlatılıyor” dedi. Açık kanalların kapatılarak servis yollarına dönüştürülmesi çalışmasının devam ettiğini de sözlerine ekleyen Başkan Civelek, “Hem yatırım yapıyorum, hem borç ödüyoruz. Yaptığımız çalışmalar hala yeraltında, göze görünmüyor. İki trilyona İskenderun’u cıncık gibi yapmak, boyamak, süslemek mümkün. Boyama süsleme, reklama dönük çalışma olmayacak; böyle bir saygısızlık yapmayacağım. Sizden toplanan vergilerin yerinde kullanılmasında titizliği sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Mahalleli altyapıdan yakındı

Altyapının yağmur suyunun tahliyesindeki yetersiz kaldığına işaret eden, rögar kapaklarının tespitinde hatalar bulunduğunu, projede bazı sokakların eksik bırakıldığı tespitlerini ileten mahalle sakinleri, birçok evin projede bağlantısının olmadığını hatırlattı. Bir belediye başkanının çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere mahalleye gelmesine alışkın olmadığını da söyleyen mahalleliler, sadece şikayetlerini değil, kentte uygulama beklentilerini de dile getirdi. Mahallenin yetersiz yeşil alan, park, çocuk oyun alanı, semt pazarı eksiklerinin iletildiği toplantıda sakinler, kentin trafik sorununa eğitim desteği, sahil bandının sosyal ihtiyaçlara cevap verecek mekanlarıyla birlikte düzenlenmesi beklentileri de dile getirdi.

Bağlantılar yeniden

Başkan Civelek, tepelerin altyapı projesinin 2007 yılında hazırlanarak uygulamaya başlandığını hatırlatarak, proje uygulamasının iyileştirmeler gerektirdiğini, yanlış dikilmiş elbisenin sökülerek yeniden uyarlanmasının zorluğuna işaret ederek, “Bundan şikayet etmiyorum. Olmuşla ölmüşe çare yok. Ancak tekrar nasıl çare olabiliriz diye baktık. Projede işlenmemiş sokaklar var, proje hazırlanırken alan çalışması eksik bırakılmış. İyileştirilmeye ihtiyaç var. Eksik bırakılmış altyapı bağlantıları yapılacak Çalışma sürüyor” dedi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × three =