12 işyeri sözleşme imzaladı

0
85

12 işyeri sözleşme imzaladıİskenderun Belediyesi tarafından bitkisel atık yağların kanalizasyon gibi alıcı ortamlara bırakılmadan geri kazanımının sağlanması amacıyla başlatılan çalışma kapsamında, 12 işyeri sözleşme imzaladı.

12 işyeri sözleşme imzaladıLokanta, yemek fabrikaları, otel ve turistik tesislerin depolama veya bertarafında zorluk yaşadığı kullanılmış kızartmalık yağın alternatif enerji kaynağı olarak biodizel üretiminde kullanıldığını hatırlatan İskenderun Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Fevzi Özkan, geri kazanım için işyerlerinin lisanslı geri kazanım tesisleriyle veya toptancılarıyla yıllık sözleşme yapmaları gerektiğini belirtti. Geri dönüşümünü düzenleyen Bitkisel atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği’nin belediyelere yükümlülük getirdiğini de bildiren İskenderun Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Fevzi Özkan, Özkan, bitkisel atık yağların kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının önemli bir çevre çalışması olduğunu vurguladı. 12 işyeri sözleşme imzaladı

Bitkisel atık yağların doğrudan kanalizasyon gibi alıcı ortamlara bırakılmasının arıtma maliyetlerini arttırdığı gibi bir çevre kirliliği etmeni oluşturduğunu ifade eden Özkan, “Kanalizasyon sistemine boşaltılan atık yağların, atık su kanal tıkanıklığına neden olduğu biliniyor. Biodizel tesislerinde geri dönüşümü sağlanabilen bitkisel atık yağların doğrudan alıcı ortama bırakılması aynı zamanda bir ekonomik değer kaybıdır. Bu nedenle görev çerçevesi yanında çevresel bir duyarlılıkla da toplayıcı lisanslı firmalarla irtibata geçerek, atık yağın tesliminin yapılabilmesi yönündeki bildirim çalışmalarımız da devam ediyor.

12 işyeri sözleşme imzaladıEşgüdümlü çalışma sonunda belediye sınırları ve mücavir alan dahilinde kapsama giren atık yağ üreten işyerlerinin tamamının atık yağının kaynağında ayrı toplanmasının hedeflendiğini kaydeden Özkan, yapılan çalışmalarla geri kazanım için toplayıcılarla protokol sayısının önümüzdeki günlerde artacağını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − thirteen =