Servet Uğutmen İTSO Meclis konuşması

0
104

Sayın Başkan

Degerli meclis üyeleri,ve basın mensupları sizleri saygı ile selamlıyorum.

Bugün ki meclis oturumunda temsil ettigim 12. gurup
la ilgili sorun ve çözüm önerilerimi paylaşmak üzere söz aldım.
Servet Uğutmen İTSO Meclis konuşması
Öncelikle gelişen ve büyüyen bir Pazar olan perekende sektörünün sorunlarından bahsetmek istiyorum.Malesef son dönemde ist.merkezli perekende gıda satış mağzaları
İnanılmaz bir şekilde artmakta ve tüketici yanıltılmak suretiyle bahsi gecen mağzalar hakında ucuz veya iyi imajı yaratılmaktadır.

Aynı ürünün %20 daha ucuza satılmasının altında yatan gerçekler,sorgulanmalı ve denetlenmelidir.Özellikle gıda ürünlerinde kar marjlarının çok düşük olması bu indirimleri imkansız kılmaktadır.

Yapılan bu indirimler,ürünün gramajının değiştirilmesi veya efsafının değiştirilmesi ile yapılabilir.Aynı sabun bizim mağzalarımızda 100gr,lık ambalajlarda iken bahsi gecen yerlerde aynı ambalajda 80grlık olarak satılmaktadır.benzer durumlar diger ürünlerde de mevcuttur ve örnekler artırılabilir veya öyle bir imaj yaratılmıştırki aynı urun asla yerel mağzalarda ulusal mağzalarda satıldığı gibi yuksek bir fiyata satılamamaktadır .

Yerel mağzaların haksız rekabet karşısında korunmaya ve desteğe ihtiyacının yanında tüketicilerde de kendi şehir esnafından alışveriş yapma bilincinin oluşturulması yönünde acil önlemler alınmalı ve odamız öncülüğünde kampanyalar düzenlenmelidir.

Yerel mağaza ve esnafın desteklenmesi ile ilgili çalışmalar bence tüm sektörler için faydalı bir hareket olacaktır.

Bugün bu sorunları belki de sadece gıda sektörü yaşıyor ancak yarın teknoloji mağazalarının artışı ve avm nin faaliyete geçmesiyle tüm sektörlere sirayet edecektir.

Gecen hafta bir teknoloji mağazası bilboard reklamlarında bir tüketicinin resminin altın da ben aptal değilim yazmış aynı reklam tv lerde de yayınlanıyor sunu sormalıyız bence biz insanları aptal yerine mi koyuyoruz yoksa tedarikçiler yüzünden tüketici gözünde bu duruma mı düşürülüyoruz. BEN ASLA HİÇ BİR ESNAFIN MUSTERİSİNE BUNU YAPMAYACAĞI İNANCINDAYIM VE ESNAFA YAPILAN BU HAKARETİN BİR AN ÖNCE ENGELENMESİ GEREKTİĞİNE İNANIYORUM .
Tabiî ki eleştirmenin ve yanlışları söylemenin yanında esnafımızın ve sektörde çalışan herkesin üstüne düşeni yapması gerekiyor

Sızlanmak yerine işyerlerimizde ve yaptığımız işlerde fark yaratacak önlemler almamız gerekiyor yeniliklere ve ortaklıklara açık olmalı organize olup çözümleri yaratacak fikirler üretmeliyiz .
8.guruptaki
K2belgelerinde yaşanan sorunların aynısı Tpdk ruhsatlarında yaşamaktadır, maalesef esnafımız Antakya da k2 de yaşanan sorunların aynısını tekel ruhsatında yaşamakta ve uğraşmaktadır. şahsen başvuru ve teslim gerekmekte Bu konuda çözüme yönelik bir çalışma yapılmalıdır.Teknolojinin bu kadar geliştiği bir dünyada halen başka şehirlere gidip işlem yapmak kabul edilemez bir durumdur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 + nine =