Lojistik köy İskenderun’un önemini arttırır

0
139

Lojistik köy İskenderun’un önemini arttırırİTSO Başkanvekili Müfit Tennioğlu, 4 Ağustos’ta yeniden ihaleye çıkarılacak olan İskenderun Limanı’nın özelleştirme sürecinin tamamlanmasının bölgemize ekonomik anlamda ivme kazandıracağını kaydetti. 2010 yılı içerisinde limanın özelleştirilmesi ile büyük gelişmeler yaşanacağını, konteynır yüklerin de aktarılabilecek konuma geleceğini ve İskenderun’un lojistik üs yapılması için çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Tennioğlu, limanın bölgemiz açısından bir sıçrama tahtası olduğuna işaret etti.
Limanın özelleştirilmesi sürecinde son aşamaya gelinmesinin sevindirici bir gelişme olduğuna dikkat çeken İTSO Başkanvekili Müfit Tennioğlu, “1990’lı yılların başında Körfez Savaşı’ndan sonra Birleşmiş Milletler’in Irak’a uyguladığı ambargo bölgemizi ve özellikle nakliye sektörünü sekteye uğratmış, İskenderun Limanı işlerliğini kaybetmiştir. İskenderun’da hizmet sektörünün hareketlenmesi için mutlaka limana gerekli yatırımın yapılması, konteynır terminalinin kurulması ve özelleştirilmesi lazım. İskenderun Limanı bölgemizin can damarı olup, bölgenin Ortadoğu’ya açılan penceresidir. Liman özelleştirildikten sonra gerekli yatırımlar yapılacak ve uzun yıllardır Mersin Limanı’nı kullanan firmalar tekrar İskenderun’a geri döneceklerdir” diye konuştu.
Kurulması düşünülen ‘lojistik köy’ çalışmalarına da parantez açan Tennioğlu, “Hatay Valiliği öncülüğünde başlatılan lojistik köy kurulması noktasında çalışmalar devam ediyor. İskenderun Limanı’nın karşısında ve Dörtyol’da iki geniş arazi belirlendi. İskenderun’a lojistik köy kurulursa, ulaştırma ve depolama konusunda şehrimiz önemli stratejik yer haline gelecektir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

11 + 12 =