Gençler bizim geleceğimiz

0
98

Gençler bizim geleceğimizAmacımız İskenderun’un en büyük ihtiyaçlarından biri olan“İskenderun Eğitim Vakfı’nı kurmaktır diyen İskenderun Eğitim Vakfı Müteşebbis Heyeti adına açıklamada bulunan Kadri Barut, “Bizler mütevelli heyeti veya yönetim kurulu üyeleri değil, bu hayırlı teşebbüse lokomotif olan gönüllü kişileriz. Öğrenci okutmakta olan hayırseverlerimizi de aramızda görmek istiyoruz. Gelsinler görev alsınlar ya da istedikleri çocuklara burs verilmek üzere kuracağımız bu vakfa bağışta veya şartlı bağışta bulunsunlar. Para, vakıf havuzundan, istedikleri gençlere gitsin” dedi.
İskenderun Eğitim Vakfı Müteşebbis Heyeti adına açıklamada bulunan Kadri Barut, “Akdeniz’in en güzel kentlerinden biri olan İskenderun’da yaşamaktayız. Bu bizlere Cenabı Allah tarafından verilen bir nimettir. İskenderun’da yaşamak bir ayrıcalıktır. Öyle bir güzel kentte yaşıyoruz ki; 10 dakika içerisinde güneş ve denizle kucaklaşabilmenizin yanı sıra; yine 10-15 dakika içerisinde, yaylalarının bol oksijenli çam kokusunu, ciğerlerinizin ta derinliklerinde hissedebiliyoruz. Bu güzelliklerin yanı sıra şehrimiz de eğitim seviyesi de yüksek bir noktadadır. Hatay’da toplanan vergilerin % 70’i İskenderun’dan tahsil edilmektedir. İlçemiz, ayrıca her biri onlarca üniversite öğrencisi okutan işadamlarımızın bulunduğu bir sanayi merkezidir. Bu çerçevede, yaptıkları bu hayırlı hizmetler dolayısıyla hayırsever işadamlarımızla iftihar ediyoruz. Nüfusumuz arttıkça ve şehrimiz büyüdükçe sıkıntılarımız da buna paralel artmaktadır. Yüksek tahsil yapmanın zorluklarını yaşayan birçok okuyanımızın yanında, onları okutan ailelerde, bu zorlukları bire bir yaşamaktadır. Harçlık isteyen evladına para gönderemeyen bir ana-babanın yaşadığı üzüntüyü düşünebiliyor musunuz? Çocuğunun bir başka şehirde yaşadığı sıkıntılar karşısında, ana-babanın boğazından bir lokma bir şeyin geçmesi mümkün mü? İşte bu acıyı ve yaşanan sıkıntıları bir nebze olarak azaltmak düşüncesinde olan bizler bir araya gelerek, şehrimizin bu en önemli yaralarından birine neşter vurmaya karar verdik. Çünkü bu memleketin havasını teneffüs ediyoruz, ekmeğini yiyoruz, suyunu içiyoruz” dedi.

‘BU İŞTE BENDE VARIM’ DİYENLERİ BEKLİYORUZ
Açıklamasının devamında Barut, “Okuyanımız ne kadar çok olursa, ülkemizin büyümesi, gelişmesi, gerçek manada bağımsızlığını kazanması bir o kadar gerçekleşir. En büyük bağımsızlık ekonomik bağımsızlıktır. Ekonomik bağımsızlığı olmayan bir ülke, başkalarının sömürgesi olmak durumundadır. Okuyalım, okutalım, bilim adamı yetiştirelim ve yurdumuzu kalkındıralım. Eğitim seviyemizin yükselmesi, her türlü dış tehdide karşı yurdumuzu savunmakta olan ordumuzun gücü kadar önemli ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Silahımızı kendimiz üretemiyorsak, uçağımızı , gemimizi kendimiz yapamıyorsak, yeteri kadar bağımsız olduğumuz söylenemez. Tüm bunları yapacak ve hayata geçirecek olan, bugünün öğrencileri, yarının büyükleri gençliğimizdir. Çağdaş medeniyetler seviyesini, bilgi donanımı yüksek, aydın ve ileriyi gören okumuş geleceğimizle yakalayabiliriz. Amacımız beldemizin en büyük ihtiyaçlarından biri olan ’İskenderun Eğitim Vakfı’nı kurmaktır. Gelin bu hayırlı teşebbüsün bir ucundan da sizler tutun, birlikte ayağa kaldıralım. Bizler mütevelli heyeti veya yönetim kurulu üyeleri değil, bu hayırlı teşebbüse lokomotif olan gönüllü kişileriz. Öğrenci okutmakta olan hayırseverlerimizi de aramızda görmek istiyoruz. Gelsinler görev alsınlar ya da istedikleri çocuklara burs verilmek üzere kuracağımız bu vakfa bağışta veya şartlı bağışta bulunsunlar. Para vakıf havuzundan, istedikleri gençlere gitsin. Bu hayırlı teşebbüsümüzü görüşmek üzere başta Kaymakamımız Cemil Aksak’ı, İskenderun Belediye Başkanımız Dr.Yusuf Civelek’i ve meclis üyelerini, tüm belde belediye başkan ve belediye meclis üyelerini, Ticaret ve Sanayi Odası, Deniz Ticaret Odası temsilcilerini, sivil toplum yetkililerini, daire müdürlerini, işadamlarımızı, bu işte bende varım diyen İskenderunluların tamamını , 27.05.2010 perşembe günü saat 16.00 da İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Mavi Salonu’nda (3. kat) bekliyoruz” şeklinde görüş ortaya koydu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seven − three =