İskenderun’a bağlı Haymaseki Köyü yakınlarında jeeplerinin kaza yapması sonucu hayatını kaybettiği belirtilen üç madencinin şüpheli ölümü toprağa verildikten bir gün sonra mezar açtırdı.
İskenderun’a bağlı Haymaseki köyü yakınlarında 18 Mayıs 2010 gecesi Sarımsaklı mevkiinde jeepleriyle kaza yapan madencilerden Adem Bozdemir (32), Önder Keskin (31) ve Turgut Rüzgar (37) ölü olarak, Doğan Bozdemir (35) ise yaralı olarak bulunmuştu. Yaralının İskenderun Devlet Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesinde tedavisinin sürdüğü öğrenildi. Apar topar köylü tarafından gece alınan Önder Keskin ile Adem Bozdemir’in cenazeleri sabah erken saatlerinde köy mezarlığında toprağa verildi. 34 PJF 92 plakalı jeepi kullanan ve mühendis olduğu bildirilen Turgut Rüzgar’ın cenazesi de memleketi Kayseri’ye gönderilerek toprağa verildiği ifade edildi.
Cenazelerin defin işleminden bir gün sonra kaza yerine gittiğini belirten Önder Keskin’in ağabeyi Cuma Keskin, gördükleri manzara karşısında yakınlarının kaza sonucu ölmediklerine, cinayete kurban gittikleri iddiasında bulundu.

OTOPSİ YAPILMADI
Cenazelerin köye gece getirildiğini, İskenderun’da da herhangi bir müdahale yapılmadığını anlatan Cuma Keskin, “Otopsi yapılmadan, evrakları bize verdiler imzaladık. Sabah 04.30-05.00 gibi cenazeleri erkenden defnettik. Bir gün sonra olay yerine gittik. Arabada iki tane kurşun deliği vardı. Arabanın durumu ve cenazelerin aldıkları darbelere baktığımızda biz cinayet olduğuna kanaat getirdik. Devletten yardım istiyoruz. Devletin kurumları var, hepsinden yardım bekliyoruz” dedi.

CEP TELEFONUNDAN TEHDİT
Olaydan on beş-yirmi gün önce kardeşinin cep telefonuyla tehdit edildiğini de aktaran Cuma Kesik, telefon kartının jandarmada incelemede olduğunun kendisine iletildiğini, savcılığın ise böyle bir şeyin kendilerine ulaşmadığını belirttiklerini ve bu duruma şaşırdıklarını, ne yapacaklarını, neye sığınacaklarını bilemediklerini söyledi.

DARP İZLERİ VAR
Olay yerine ulaşamadıklarını, ulaşanların da cenazeleri üst üste gördüklerinin kendisine anlatıldığına değinen Cuma Keskin, “Devletin büyüklerine ve kurumlarına sesleniyoruz; biz düşünüyoruz, bunların arakasında karanlık güçler var. Bunların aydınlatılmasını istiyoruz. Bu devlette adalet, kanun varsa bu konunun açığa çıkmasını olay yerinin tekrar incelemesini istiyoruz. Savcı gelsin incelesin, kaza mıdır, cinayet midir? Bizim kanaatimize göre cinayettir! Kurşun yarası yok, darbelerin hepsi kafadan. Arkadan, alından. Tamam, kaza oldu kol kırılmaz mı, ayak kırılmaz mı, vücutta bir iz olmaz mı? Düşüyorsun kafa kırılıyor da, kol, başka yer niye kırılmıyor. Ölen şahısların darbesi kafadan başka hiçbir yerde bir şey yok!” şeklinde konuştu.
Üç metre bir yere yan yatan bir kamyonette bu tür darbe olmayacağının altını çizen Cuma Keskin, “Kanaatimce bunlar yukarıda etkisiz hale getirilmiş, arabanın içinde silah sıkılmış, bir tane de dışarıda sıkılmış. Üç kişi kafalarına vurularak öldürülmüş, araba da geri vitese alınarak olaya kaza süsü verilmiş. Biz cesetlerin çıkartılıp otopsi yapılmasını istiyoruz. Savcılığa başvurduk, dilekçe vermemiz istendi. Olayın aydınlatılana kadar bu işin peşini bırakmayacağız.”ifadesinde bulundu.
Bu arada yakınlarının başvuruları üzerine Haymaseki Köyü’nde toprağa verilen Önder Keskin ile Adem Bozdemir’in cesetleri savcılık incelemesi ve otopsi için çıkartılarak Adana Adli Tıp’a gönderildiği öğrenildi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here