İskenderun’a bağlı Arsuz beldesinde düzenlenen ‘Körfez yakasının turizm potansiyeli ve sorunları’ konulu sohbet toplantısında bölge turizm masaya yatırıldı.
İskenderun Turizm ve Tanıtma Derneği’nin organizasyonu ve Arsuz Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen istişare toplantısına Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, İskenderun Kaymakamı Cemil Aksak, Dörtyol Kaymakamı Hayri Sandıkçı, Belen Kaymakamı Mehmet Öz, Arsuz Belediye Başkanı Fuat Süme, İskenderun Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Sabahattin Uygun ve yönetim kurulu üyeleri, otel ve işletme sahipleri ile davetliler katıldı.
Toplantıdan önce davetliler bir tekne ile Arsuz sahilinde incelemelerde bulundular.
Tekne gezisinin ardından Gümüş Otel’de düzenlenen değerlendirme toplantısının açılış konuşmasını yapan İskenderun Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Sabahattin Uygun, “İskenderun’un turizm yönünden gelişmesi, özellikle Suriye ile Türkiye arasındaki vize uygulamasının kalkması ile kentimize gelen turistlerin taleplerine cevap verebilmek için girişimlerde bulunmamız lazım” dedi.
Toplantıda konuşan Arsuz Belediye Başkanı Fuat Süme ise bölgede turizm olması için ilk önce ulaşımın sağlıklı bir şekilde olmasını gerektiğini ifade ederek, “Bu noktada Arsuz yolunun bitirilmesi bölge adına büyük önem taşıyor” dedi.
Daha sonra konuşan Belen Kaymakamı Mehmet Öz de, Belen’de bulunan tarihi yerlerin önemine değinerek, yayla turizminin Belen’de yapılabileceğini ifade etti.
Dörtyol Kaymakamı Hayri Sandıkçı ise, yapmış olduğu konuşmada turizm bir bütün olarak düşünülmesi gerektiğini söyledi.
İskenderun Kaymakamı Cemil Aksak’ta bölgemizde bir çok alanda turizm yapılabileceğini belirterek, “Suriye ile vizenin kaldırılması sayesinde bölge büyük bir önem kazanmıştır” dedi.
AK Parti Hatay milletvekili Orhan Karasayar’da İskenderun’da çeşitli bölgelerin turizm alanı ilan edildiğini, yatırım konusunda bir sıkıntısı olanın her zaman yanlarında olduklarını, girişimcilere de destek olmaya hazır olduklarını belirtti.
Düzenlenen toplantıda son konuşmayı yapan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ise, Hatay’ın Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan kapısı ve turistik-coğrafi konumuyla da önemli bir deniz kenti olduğunu belirterek, bölge turizminin gelişmesi ve özellikle bazı Arap ülkeleriyle Türkiye arasındaki vize uygulamasının kalkmasının turizmcileri harekete geçirdiğini kaydetti. Vali Lekesiz, bölgedeki turistik ve tarihi değerlerin gün yüzüne çıkarılıp değerlendirilmesi, bölgenin tanıtım ve lobi yönünden geliştirilmesi, Hatay’ı kapsayan çalışmalara katkı sağlanması yönünde çalışmalar sürdürüldüğünü vurguladı.
Yapılan konuşmaların ardından turizmciler şehrin tanıtımı ve neler yapılması gerektiği konusunda görüş alış verişinde bulundular.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here