MKÜ Rektörü Canda:
Tarihi doğru bilmek önemlidir
“Tarihi doğru bilmek önemlidir”

Rektör Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Şerefettin Canda, tarihi doğru bilmenin önemli olduğunu belirterek, ”Uluslar yaşamlarında tarihin tanıklığından yararlanmazlarsa yanlış yaparlar” dedi.
Canda, MKÜ Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk konferans salonunda Tarih Düşünce ve Araştırma Topluluğu (TADAT) önderliğinde düzenlenen, ”Üniversite Öğrencileri Hatay’da Tarih Tartışıyor Ulusal Sempozyumu” etkinliğinde, toplantının öğrenciler tarafından gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu söyledi.Evrensel ve çağdaş üniversite olmanın önemli göstergelerden birisinin de öğrenci topluluklarının yaptığı etkinliklerin çokluğu olduğuna dikkati çeken Canda şöyle konuştu:
”Tarihi doğru bilmek önemlidir. Uluslar yaşamlarında tarihin tanıklığından yararlanmazlarsa yanlış yaparlar. Tarih bilinci önemlidir. Ulusların yaşamları doğru bilinmesi, yaşanan deneyimlerden dersler çıkarması için tarihin doru yazılması zorunludur. Tarih kültürü bir ulusun yönetim çizgisini de yakın etkiliyor. Ülkemizde demokrasinin gelişmesinde, toplum tarafından benimsenmesinde ulusumuzun tarih bilinci ile yakından ilgidir.
Mustafa Kemal Atatürk bilinçli olarak ilk kurduğu kurumların başında Türk Tarih Kurumu vardır.”Canda, öğrencilerin yaptıkları tüm çalışmaları desteklediklerini, diğer öğrenci topluluklarından da aynı faaliyetleri beklediklerini sözlerine ekledi.Sempozyuma 18 üniversiteden 60’tan fazla öğrenci katıldı. Etkinliğin sonunda, Antakya Belediyesi Mehter Takımı bir gösteri sundu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

seven + fifteen =