İskenderun Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hidayet Şahinoğlu, doğayı kirleten ve insan sağlığına büyük zararlar veren bitkisel atık yağların İskenderun genelinde toplanması ve geri dönüşümünün sağlanması konusunda çabalarını sürdürüyor. Adana’dan gelen Albiyobir yetkilileriyle yazılı anlaşma yapan Şahinoğlu, Albiyobir bünyesindeki bitkisel atık yağ toplama aracıyla kent genelinde lokantalar, tatlıcılar ve dönercilerin ellerindeki atık yağların bidonlarla toplanmasına öncülük ediyor.
Daha güzel bir çevre ve insan sağlığına büyük zararlar veren bitkisel atık yağların firmalara hiçbir yük getirmeden toplanması için çalışmalarda bulunduklarını belirten İskenderun Lokantacılar ve Pastacılar Odası Başkanı Hidayet Şahinoğlu, “Bitkisel atık yağ toplama aracı Adana’dan gelerek, firmalarla yıllık anlaşma yaparak, önce haftalık bir adet bidon bırakıyorlar. Lokantacı, pastacı ya da tatlıcı esnafı ellerindeki atık yağları bu bidonda biriktirip, daha sonra Adana’dan gelen Albiyobir yetkililerine teslim ediyorlar. Bunun için esnafımız hiçbir ücret ödemiyor. Toplanan atık yağlar biyodizele çevrilip kullanılıyor. Bitkisel atık yağlar özellikle içme ve kullanma suyu kaynaklarına karışmakta olup, önümüzdeki yıllarda yaşanabilecek su sıkıntısını da dikkate alarak su kaynaklarımızın mutlaka korunması gerekiyor” açıklamasında bulundu.
Açıklamanın ardından kent genelinde oda bünyesinde bulunan işyerlerini gezerek Albiyobir yetkilileriyle bitkisel atık yağ toplayan Şahinoğlu, tüm esnafları ellerindeki atık yağları biriktirip yetkililere teslim etme çağrısında bulundu.
Albiyobir yetkilileri de bitkisel atık yağların lavabolara dökülmesi ve kanalizasyona karışmasını önlemeye çalıştıklarına, bitkisel atık yağların kanalizasyonlarda daralma ve tıkanmalara yol açtıklarına ve insan sağlığını tehdit ettiklerine dikkat çektiler.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here