Narenciyenin başkenti olarak bilinen Hatay’ın Erzin İlçesinde, çiftçi narenciyeden sonra kayısı ve nektarinde de söz sahibi olmak istiyor. Ürettiği ürün ile Türkiye narenciye üretiminin yaklaşık yüzde yirmisini karşılayan ve narenciyenin başkenti olarak anılan ilçede, çiftçi narenciyeden sonra alternatif ürün olarak son yıllarda yetiştirdiği kayısı ve nektarin de de adından söz ettirmeyi istiyor.
Yetiştirdiği kaliteli ve erkenci narenciye cinsleri ile ilçenin adını Türkiye’de ve çeşitli ülkelerde duyurmayı başaran Erzin çiftçisi, son yıllarda alternatif ürün olarak yetiştirdiği kayısı ve halk arasında tüysüz şeftali olarak bilinen nektarin de de söz sahibi olmak istiyor.Erzin’de Üretici Kayısı ve Nektarin Yetiştirmeye Başladı
Bir süredir çeşitli nedenlerden dolayı ürettiği narenciyeyi istediği fiyata satamadığı için ciddi sıkıntılar yaşayan ilçe çiftçisi çareyi kayısı ve nektarinde arıyor. Narenciye ağaçlarının tam olarak 7 ila 10 yıl arasında ürün verdiğini belirten Ziraat Mühendisi Necat Ertaç, bununla birlikte son yıllarda artan maliyetlerin çiftçiyi zor durumda bıraktığını söyledi. Bu sıkıntılardan kurtulmak isteyen üreticinin farklı alternatifler aradığını belirten Ertaç, ”Bizde çiftçilerimize ekildikten üç yıl gibi kısa süre sonra ürün vermeye başlayan kayısı ve halk arasında tüysüz şeftali olarak bilinen nektarin’i öneriyoruz” dedi.
İlçede iklim koşullarının çeşitli ürünler yetiştirmek için uygun olduğunu anlatan Ertaç, uzun yıllardır adı narenciye ile anılan Erzin çiftçisinin alternatif ürün olarak zeytin, kayısı ve nektarinde üretmeye başladığını vurguladı.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × four =