Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, hakim ve savcıların sayı olarak yetersizliğine işaret ederek, Türkiye’de hakim kadrosunun Avrupa standartlarına göre en az 30 bine çıkartılması gerektiğini söyledi.
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Adana Barosu’nun düzenlediği ‘Boşanma Hukuku ve Mal Rejimi’ konulu konferans sonrasında Yargıtay’ın 4’ü daire başkanı, 16’sı çeşitli dairelerin üyesi toplam 20 kişi ile beraber, gezi için geldikleri Hatay’da İskenderun Adliye’sini de ziyaret etti. Yargıtay Başkanı Gerçeker ile beraberindekileri Adliye Sarayı önünde İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, hakimler ve savcılar çiçekle karşıladı. Yargıtay üyelerinden İskenderun’a çıkarma
İskenderun’da uzun bir süre hakimlik görev yapan Yargıtay üyesi Tanju Gürsoy da, geldiği İskenderun Adliyesi’nde dostlarıyla hasret giderdi. Yargıtay Başkanı Gerçeker ile beraberindekiler Başsavcı Mustafa Ercan’ın odasında bir süre konuk edildi.
İskenderun Adliyesi’ndeki baroda avukatlar, savcılar ve hakimlerle bir araya gelen Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’e ikramlarda bulunuldu. Başsavcı Ercan, Yargıtay Başkanı Gerçeker’e, adliyenin tarihi binasında mahkeme salonlarını gezdirdi.

DOSYA YOĞUNLUĞU ÇOK FAZLA
Ağır Ceza Mahkeme Salonu’nda oturma sıralarının dahi dosya yığınıyla kaplı olduğunu gören Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, gazetecilere hakimler ve savcıların dosya yoğunluğuna işaret ederek, “İşte yargıçların durumunu görüyorsunuz, dosyaları çekin. Her zaman söylüyorum, hakimler ve savcıların dosya yoğunluklarının azaltılması için gereken önemin verilmesini kendimiz için istemiyoruz. Yargı hep toplumun teminatı olduğu için, yargıya bütün toplumun sahip çıkması lazım. Dosyaların hafifletilmesi için de hakim ve savcı sayısının çoğaltılması lazım” dedi.

HAKİM VE SAVCI SAYISI YETERSİZYargıtay üyelerinden İskenderun’a çıkarma
Hakim ve savcı sayısının yetersizliğinin dosya yığılmalarına neden olduğuna vurgu yapan Yargıtay Başkanı Gerçeker, açıklamasının devamında, “Türkiye’de 15 bin hakim kadrosu var, bunun 4 bini boş. Avrupa standartlarına göre bu sayının en az 30 bine çıkartılması gerekiyor. Büyük şehirlerde kadronun artması lazım. Burası da bir ilçe, ama birçok vilayetten büyük bir ilçe, iş durumu da ona göre de çok yoğun. Yeni adliyeye geçtikten sonra adliye çalışanları daha rahat koşullarda çalışacaklardır. Tabi bu vatandaşa yansıyacak. Hakimler ve savcılarımız ne kadar iyi koşullarla çalışırsa, adalette o kadar hem çabuk hem de güvenli bir şekilde gerçekleşmiş olacak” ifadesinde bulundu.
Yargıtay Başkanı Gerçeker ile beraberindekiler adliye bahçesinde toplu olarak fotoğraf çektirdiler.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

six − 4 =