Dört yıl önce eğitim-öğretim hayatına merhaba diyen Tosçelik Fen Lisesi, eğitim ağacının ilk meyvelerini verdi. Mezuniyetin yanında Tosçelik Fen Lisesi’nin ilk mezunları olma ünvanına sahip olan öğrenciler tören esnasında büyük sevinç ve heyecan yaşadılar. Törende konuşan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, bölgemize yeni bir okul yaptıracaklarının müjdesini vererek, “Tosçelik Fen Lisesi’nin arka bölümündeki sahaya bir sosyal bilimler lisesi inşa edeceğiz. İnşallah İskenderun’a bir sosyal bilimler lisesi kazandırarak mezuniyet sevinci yaşayan öğrencilerimizden enerji ve moral alacağız” dedi.Tosçelik Fen Lisesi’nde ilk mezuniyet coşkusu
Tosyalı Holding tarafından inşa edilerek eğitim camiasına kazandırılan ve kaliteli eğitim anlayışıyla kısa zamanda markalaşan Tosçelik Fen Lisesi’nde ilk öğrenciler eğitimlerini başarıyla tamamlayıp diplomalarını almaya hak kazandılar. Okul bahçesinde gerçekleştirilen törene Denizciler Belediye Başkanı Esabil Soydan, İlçe Milli Eğitim Müdürleri Hasan Yiğit ve Yılmaz Balaman, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Tosyalı, Tosyalı kardeşlerin saygıdeğer anneleri Hacı Pervin Tosyalı, Tosyalı Holding CEO’su Suhat Korkmaz, Tosçelik İhracat Müdürü Şerif Tosyalı, Okul Müdürü İlhami Koç, Müdür Yardımcısı Ahmet Keskin, okul öğretmenleri, veliler ve öğrenciler katıldı.
Tören öncesinde geçtiğimiz şubat ayında aramızdan ayrılan, Tosyalı Holding’in temellerini atan mümtaz insan merhum Hacı Şerif Tosyalı’nın anısına okul yönetimi tarafından yaptırılan kamelyanın açılışı gerçekleştirildi. Okul yönetimi tarafından yapılan bu jest karşısında duygulu anlar yaşayan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, kamelyanın açılış kurdelesini keserken, “Okul yönetimine bu anlamlı jestinden ötürü teşekkür ediyorum. İnşallah bu güzel mekanı güzel günlerde mutlu bir şekilde kullanmak nasip olur” ifadesinde bulundu.

“ÜLKE GENELİNDE BAŞARILARA İMZA ATTIK”Tosçelik Fen Lisesi’nde ilk mezuniyet coşkusu
Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Tosçelik Fen Lisesi Müdür Yardımcısı Ahmet Keskin, “İlk göz ağrımız olan öğrencilerimizle çok güzel başarılara imza attık. Okulumuzu bölgemizde ve ülkemizde hayırseverimize de layık olacak şekilde bir yerlere getirdiğimize inanıyorum. Eğitim hayatına başlayalı henüz 4 yıl olmasına rağmen, öğrencilerimiz OYAK-TÜBİTAK işbirliğinde gerçekleştirilen matematik olimpiyatlarında 3 yıl üst üste büyük dereceler elde ettiler. 3 yıl üst üste il birincisi olduk ve Türkiye genelinde ilk 3’te yer aldık. Geçen yıl Türkiye birinciliği elde ettik. Ülke genelinde 96 fen lisesi var. Tosçelik Fen Lisesi YGS puan ortalamasında ilk 15 fen lisesi arasındaki yerini şimdiden aldı. Tosçelik Fen Lisesi’nin YGS’de sayısal ortalaması 440’dır. Böylesine ses getiren başarılara imza atan okulumuzu eğitim camiasına kazandıran Tosyalı Ailesi’ne sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

“GÖZÜMÜZ ARKADA DEĞİL”Tosçelik Fen Lisesi’nde ilk mezuniyet coşkusu
Ardından konuşan Okul Müdürü İlhami Koç da, açıklamalarına bölgemize ve ülkemize parlak başarılara imza atan bir okul kazandırdığı için Tosyalı Ailesi’ne teşekkür ederek başladı. Okul Müdürü Koç, konuşmasının devamında, “Bizler öğrencileri küçükken alır, onları hayata hazırlarız. Her geliş ve gidişler bizim açımızdan hem hüzündür hem de sevinçtir. Şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim ki, gözümüz arkada değil. Mezun olan öğrencilerimize hayatın zorlukları karşısında ayakta durmayı öğrettik. Bu açıdan rahatız” ifadesinde bulundu.

İLK MEZUNİYET KÜTÜĞÜNE İSİM ÇAKILDI
Yapılan konuşmaların ardından Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı tarafından mezuniyet kütüğüne ilk isim çakıldı.
Sonrasında ilk diploma Hacı Pervin Tosyalı tarafından öğrenciye verildi. Hayırsever işadamı Fuat Tosyalı ve Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Tosyalı da, öğrencilere mezuniyet belgelerini verdiler.

HAYIRSEVER TOSYALI’YA PLAKET VE MEKTUPTosçelik Fen Lisesi’nde ilk mezuniyet coşkusu
Okul Müdürü İlhami Koç tarafından hayırsever işadamı Fuat Tosyalı’ya ilk mezuniyetin anısına bir plaket takdim edildi. Ardından mezun olan öğrenciler tarafından 4 yıl önce okulu yaptıran hayırsever işadamı Fuat Tosyalı’ya sunulan mektup okundu. İlk mezunlar tarafından hayırsever işadamı Fuat Tosyalı’ya ithaf edilen mektupta, “Geleceğimizin güneş gibi aydınlanmasında bizlere yol gösterici olan Tosçelik Fen Lisesi’ni yaptıran; okula başladığımız ilk günden beri maddi ve manevi desteğini esirgemeyen Türkiye’nin işadamı, bizlerin örnek aldığı insan sayın Fuat Tosyalı’ya kucak dolusu sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz. Sizlere minnettarız” ifadelerine yer verildi. Mektup okunduktan sonra hayırsever işadamı Fuat Tosyalı’ya takdim edildi.

10 NUMARALI FORMALAR GÖZ KAMAŞTIRDI
Müdür Yardımcısı Ahmet Keskin ve okul futbol takımı kaptanı Burak Bahçeci tarafından halı sahanın yapımını üstlenen işadamı Fuat Tosyalı’ya, üzerinde isminin yazılı olduğu 10 numaralı Tosçelik Fen Lisesi forması takdim edildi. Tosyalı Holding Yönetim Kurulu üyeleri Ayhan Tosyalı ve Fatih Tosyalı’ya da üzerlerinde isimlerinin yer aldığı 10 numaralı Tosçelik Fen Lisesi forması hediye edildi. Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Tosyalı’nın formasının rengi, efsane takım Fenerbahçe’nin sarı-lacivert renklerinin olması dikkat çekti. Törende bulunamayan Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Tosyalı’nın formasını, Tosçelik İhracat Müdürü Şerif Tosyalı aldı.

İSKENDERUN’A SOSYAL BİLİMLER LİSESİ
Son olarak kürsüye davet edilen Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, konuşmasına kendilerini unutmayıp mezuniyet törenine davet eden okul yönetimine teşekkür ederek başladı. Mezun olan öğrencilere yeni hayatlarında başarılar dileyen hayırsever işadamı Fuat Tosyalı, bölgemize yeni bir okul müjdesi daha vererek, “2006 yılında bu eseri ülkemize bağışlarken bugünler hayal gibiydi. Ne mutlu ki ilk mezunlarımızı görme fırsatına eriştik. Evlatlarımız nasıl yarış içerisindeyse, bizler de iş dünyasında aynı yarış içerisindeyiz. Bizler bu okulu bağışlayıp bırakmadık, bu esere her zaman sahip çıktık. Eserler ancak sahip çıkıldığı müddetçe ayakta kalır. Çok yakın bir tarihte okulumuzun hemen karşısına Tosyalı Sevgi Evleri’nin yapımına başlayacağız. 2-3 hafta içerisinde bu yapının temelini atacağız. Bölgemizdeki kimsesiz çocuklarımızın ev ortamında yetişeceği sevgi evlerini Sosyal Hizmetler’e kazandıracağız. Sevgi Evleri’nde yetişecek evlatlarımızın birer yararlı fert olması için var gücümüzle destek olacağız. Bu okulumuzda eksikliği hissedilen halı saha ve kantin yapımı için de 250 milyarlık bir bütçe tahsis ettik. Tosçelik Fen Lisesi’nin arka bölümündeki sahaya bir sosyal bilimler lisesi inşa etmeyi planlıyoruz. İnşallah İskenderun’a bir sosyal bilimler lisesi kazandırarak mezuniyet sevinci yaşayan öğrencilerimizden enerji ve moral alacağız. Planladığımız tüm eğitim yatırımlarının tamamlanmasının ardından okullarımızdan mezun olan öğrencilerimizin önemli müesseselere geleceklerine ve çok büyük işlere imza atacaklarına inancımız tamdır. Bugün büyük bir tesadüf yaşıyoruz. Tosçelik’in ilk temellerini attığımızda tanıştığım İtalyan dostum Antonia Pavan’da aramızda. Bir mezuniyet seremonisi olacağını söylediğimde mutlaka katılmak istediğini belirtti. Tosçelik Türkiye’nin 50 sanayi kuruluşlarından biri. Bizlerde Tosçelik ismiyle ülkemizin geleceğine katkıda bulunmak istiyoruz. Bizim en büyük moral kaynağımız gençlerimizin başarıları olacaktır. İnanın bana bu okuldaki evlatlarımı kendi evlatlarım olarak görüyorum. Mezuniyetiniz hayırlı uğurlu olsun” şeklinde görüş ortaya koydu.
Konuşma sonrasında Denizciler Belediye Başkanı Esabil Soydan, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Yılmaz Balaman ve Hasan Yiğit tarafından öğrencilere başarı belgeleri verildi.
Mezun olan öğrenciler keplerini havaya atarak mezuniyetin kıvanç ve coşkusunu yaşadılar. Öğrenciler tarafından konuklara sunulan müzik dinletisi de ayakta alkışlandı

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 − two =