Milli Eğitim’de devrim2010-2011 eğitim ve öğretim yılında devrim niteliğinde bir takım sistem değişikliği yapılacak. Bu değişiklik çerçevesinde normal düz liseler Anadolu liselerine çevrilecek.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Bereketoğlu, İskenderun’da hangi lisenin ne zaman Anadolu liselerine çevrileceğini sadece Güney Gazetesi’yle paylaştı.
Milli Eğitim Müdürü Bereketoğlu, bakanlıktan kendilerine iletilen genelgeye göre, tüm genel liselerin Anadolu liselerine çevrileceğini kaydetti.
Değişikliğe göre, kentte ilk olarak Demir-çelik lisesi, Denizciler Lisesi, Gözcüler Lisesi, TOKİ tarafından yaptırılan Şehit Er Fatih Yonca Lisesi ve İskenderun Lisesi yeni eğitim ve öğretim döneminde Anadolu Lisesi’ne çevrilecek.
2011-2012 yılında ise, İTSO Lisesi, Şemsettin Mursaloğlu Lisesi, 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında da şu an yıkılarak yeni inşaatına başlanacak olan Barbaros Lisesi’nin o günkü şartlara göre kız veya erkek Anadolu lisesi olarak eğitim ve öğretime devam edeceği öğrenildi.
Bu sistem değişikliğinin öğrenciler üzerindeki avantajlarını aktaran İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Bereketoğlu, böylelikle burada açılacak olan Endüstri Meslek Liselerine rağbetin daha da artacağını belirtti. Müdür Bereketoğlu, puanlama sistemiyle öğrenci alan liselerin dışında kalan öğrencilerin özellikle 8. sınıftan sonra öğretmenlerinin yönlendirmesiyle meslek liselerine aktarılmalarının hayatlarındaki memnuniyeti arttıracağını vurguladı.
Öte yandan İskenderunlu hayırsever iş adamı Paşa Karaca tarafından yaptırılan Paşa Karaca Lisesi’nin de eğitim ve öğretime hazır hale getirildiği, önümüzdeki eğitim yılında Paşa Karaca Anadolu Öğretmen Lisesi adı altında eğitim ve öğretim hizmetine katılacağı öğrenildi.
İskenderun Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Bereketoğlu yaptığı açıklamada son olarak Seviye Belirleme Sınavı (SBS)’nin kalkacağına yönelik duyumlara son noktayı koyarak, SBS’nin kalkmasının şu an söz konusu olmadığını, bakanlığın açıklama yapmadan bu tür söylentilerin gerçeklik payının olmadığını ifade etti.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × four =