Gaziantep’te 30 Nisan -2 Mayıs 2010 tarihleri arasında Gaziantep Kuyumcular Odası ve Start Fuarcılık tarafından organize edilen Ortadoğu Altın ve Mücevherat Fuarı geniş bir katılımla gerçekleşti. İskenderun Kuyumcular odasının da sponsor olarak destek verdiği fuar Gaziantep’e büyük katkı sağladı. Darısı İskenderun’a

Gaziantep’de düzenlenen Fuara Antakya, Tarsus, Osmaniye, İskenderun, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman, Erzurum, Malatya, Elazığ, Mardin, Midyat, Kilis, Siirt, Batman, Bingöl, Van’dan kuyumcular ve mücevherat üreticileri katıldı. Suriye, İran, Irak, Ürdün gibi Arap ülkelerinden de katılımların olduğu Fuara İskenderun Kuyumcular ve saatçiler odası yaklaşık 60 kişilik bir kafile ile katıldılar. Uğur Fırat Başkanlığındaki kafile Fuar’da ürünlerini sergilemenin yanı sıra ticari anlamda yurt içi ve yurt dışında bağlantı kurma imkanı buldular. Fuarın bir değerlendirmesini yapan İskenderun KUYUMCULAR VE Saatçiler odası başkanı Uğur Fırat İskenderun’da benzeri bir organizasyonu yapmak için yeterli bir fuar alanı bile bulunmadığına dikkat çekerek bu tür organizasyonların kentin tanıtımında önemli bir rol oynadığına dikkat çekti. Fırat” İki yıl üst üste fuara bizde sponsor olduk İskenderun Kuyumcular odası olarak. Gaziantep’i Dünya’ya tanıtmanın bir yolu bu. Oradaki fuar Ortadoğu’nun en büyük fuarı. İran, Irak, Şam, Halep ve diğer Arap ülkelerinden katılımlar oldu bu fuara. Bir şehri en güzel şekilde tanıtmanın örneğini gördük Gaziantep’te. Bunun birde ekonomik boyutu var. Fuara gelen firmalar misafirler katılımcıları hesapladığımızda, bu fuarın Gazintep’e ekonomik anlamda büyük katkısı oldu. Otellerde yer bulamadık, lokantalarda yemek bulamadığımız zamanlar oldu. Ben düşünüyorum neden böyle bir organizasyonu biz İskenderun’da yapamıyoruz. Düşünün o fuara tonlarca altın getirildi. Bunların bir kısmı satıldı. Gaziantep kuyumcular odasını bu manada kutluyorum. Keşke bizde burada benzeri bir organizasyonu yapabilsek. Ama ne yazık ki bir fuar alanımız bile yok. Bunun yanı sıra İskenderun’da 5 yıldızlı bir otelimiz bile yok. Sanki birileri İskenderun’un üzerine ölü toprağı atmış. Her zaman söylüyoruz yatırımcının önünün açılması gerektiğini. Biz Buradan otobüs tahsis ettik ve yaklaşık 60 kişi gittik fuara ve çok memnun kaldık. Orada ürünlerimizi sergiledik satışlar yapıldı. Getirende götürende Gaziantep’te kazandı bu fuarda. Gönül isterki bizde kentimizde böyle kapsamlı bir fuar yapalım. Bakan düzeyinde katılımların olduğu fuar’ın İskenderun’da yapılması kentimize büyük katkı sağlayacaktır ama bir fuer elenğmğz bile yoktur.

Dünya’nın 3. büyük limanı çalışmıyor.

İskenderun üzerinde oynanan oyunları anlamak mümkün değil. Bakın Dünyanın 3. limanı İskenderun’da ama çalıştıramıyoruz. Yeni bir organize sanayi bölgesi kuramıyoruz. Yatırımcılarımız dışarıya gidiyor. Dışarıda birileri bir birine sahiplenmesini biliyor ben yıllardır söylüyorum İskenderun’a sahip çıkılsın. İnşallah dua ediyoruz.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here