Kentimizde Hıdırellez dolayısıyla Saint George Kilisesi’ne giden vatandaşlar dua edip mum yaktı. Kutlamalarda renkli görüntüler yaşandı.
Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, Hızır ve İlyas Peygamber’in yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanıyor. İskenderun’da yaşayan Hıristiyan vatandaşlar, sağlık, bereket, bolluk, şans, kısmet gibi dileklerin gerçekleşeceği, uğursuzlukların sona ereceği gün olduğuna inanılan Hıdırellez dolayısıyla kentteki Saint George Kilise’ne gitti. Vatandaşlar, kilisede dua edip mum yaktı.
Aralarında Müslümanların da bulunduğu vatandaşlar, dilek kağıtlarına isteklerini yazdı. Dilek kağıtları, kilisede çeşitli objelere sürülerek ayrılan özel bölüme bırakıldı. Dilek kağıtlarını özel bölüme bırakmak isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu, bazı vatandaşların dilek taşına para yapıştırmaya çalıştığı gözlendi. Dilekler arasında kimisi evlenmek için iyi bir eş, kimisi üniversite sınavını kazanabilmek, kimisi de ev ve araba sahibi olmak yer alıyor. Kadınlar dilek taşına madeni para yapıştırmak için birbirleriyle yarışırken, erkekler de kadınlardan geri kalmıyorlardı. Genç kızlar ise hayırlı bir kısmet çıkması için dilek taşına madeni para yapıştırmada uzun uğraşlar verdi. Sürtünmenin etkisiyle iletkenliğini kaybeden paraların düşmesiyle dolayısıyla dilek taşına para yapıştırma işlemi defalarca tekrarlandı. Yıllardır Hıdırellez kutlamalarına katılarak kilisede dilek tuttuklarını belirten bayanlar ve erkekler, bugüne kadar birçok dileklerinin kabul olduğunu dile getirdiler.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here