İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek, sanayi sitesi esnafıyla, sabah kahvaltısında buluştu. Sanayi Sitesi esnafının davetiyle gerçekleşen kahvaltılı sohbet toplantısını site esnaflarından Hüseyin Türkoğlu ve Meclis üyesi Abdulkadir Yardımcıoğlu organize ederken, çevre esnafı toplantıya iştirak ederek, hem belediye başkanın ağzından belediye hizmetlerini dinlediler hem de esnafın bazı sorunlarını Başkan Civelek’e ilettiler.
Sohbet toplantısı daveti için yaklaşık 35 kişilik site sakinine ve daveti organize eden esnafa teşekkür eden Başkan Civelek, esnafla samimi ve içten bir sohbet gerçekleştirdi.
Ziyaret için Belediye Başkanı Yusuf Civelek’e teşekkür eden sanayi sitesi sakini Hüseyin Türkoğlu “ Belediye başkanımız bugün bizi onurlandırıp soframıza ortak oldu. Yaptığı projeleri takdirle takip ediyoruz. Başkanımızın sanayi esnafını unutmayarak yanımızda olması, bu sıkıntılı ticari günlerde bize moral veriyor” dedi.
Sanayi esnafı Hüseyin Türkoğlu’ndan sonra söz alan İskenderun Belediye Başkanı Dr. Yusuf Civelek ise özetle “Çalışmalarımız ve bazı proje hazırlıklarımız devam ediyor. İçme suyu proje hazırlığımız sürüyor. Payas içinde 40 bin metrekare alana yapılacak arıtma tesisi ile İskenderun’a temiz içilebilir suyun gelmesi yaklaşık iki yıl sonra mümkün olabilir. Bu iki yıl içerisinde var olan şehir şebekesini de komple değiştireceğiz. Bu süre ya da bunu biraz daha aşan zaman dilimi içinde musluklardan içilecek suyun aktığını hep birlikte görebileceğiz.
Bir de şunu ifade etmek isterim çöp sorununu çözmemiş bir kent bana göre çağdaş kent değildir. Bildiğiniz çöp alanına bu güne kadar dökülmüş toplam 4 milyon ton çöp bulunmaktadır. Hava, çevre kirliliği yaşatan bu depolama sistemini sil baştan değiştirecek projemiz sürmektedir. 8 ay gibi bir sürede 3 iş makinesi ile çalışan ekiplerimiz çöp dağlarını düzleyerek, üstlerini toprakla örterek kısmen ıslah etmişler ve dumansız ve karasineksiz bir alan oluşturmuşlardır. Sizlerinde gördüğü gibi Çankaya’dan İskenderun’a esen bir duman kalmadı. İskenderun’un büyük ayakları olarak gördüğüm bu projelerin bitimi ile 50 yılın önünü açmış olacak. Var olan kanalları ıslah ederek su baskını korkulu rüya olarak görmeyeceğiz, DSİ ile ortaklaşa çalışmalarımız ile bir ay içerisinde çalışmalarımız başlayacaktır. Şehir içine sıkışmış otogarı daha modern ve büyük bir alana taşıma çalışmalarımız sürmektedir. Sanayi esnafını rahatlatacak otoyol bağlantı çalışmaları proje aşamasındadır” diye konuştu.
Toplantıda söz alan bazı site sakinleri de belediyeden bazı isteklerde bulundular; ekonomik anlamda kötü günler yaşayan sanayi sitesinin canlandırılması yönünde belediyeden sanayiye ek bağlantı yolları talep ettiler.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here