İTSO Açılışı

0
153

İTSO’nun yeni hizmet binasının açılışı için İskenderun’a gelen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ekonomide istikrarlı büyüme için yol haritasını çizdi:

“Güçlü ekonomi kaliteli deİTSO Açılışımokrasi”

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu yeni binasının açılışını yaptığı İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda, “Türkiye’de işsizlik sorununu çözmek için genç ve özellikle kadın girişimcilere destek verilmelidir” dedi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yeni binasının açılış töreninde yaptığı konuşmasında işsizlik sorunun çözümünde kadın girişimcilerin öneminden söz etti. Hatay’ın tüm güzelliklere sahip olduğu için bu bölgede yaşayan insanların şanslı olduğunu belirten TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, eldeki fırsatların değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Her konuşmasında bölgemizdeki iş adamlarımızdan övgüyle bahseden Hisarcıklıoğlu, “Hatay olarak gerek deniz, gerek sanayi kuruluşlarının fazla olması, gerekse Hatay mutfağının lezzeti bakımından birçok avantajlara sahipsiniz. Elinizdeki bu fırsatları çok iyi değerlendirin. Türkiye’de belli başlı marka olan 10 ilimiz var. Sizlerde bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirerek Hatay’ı marka şehir yapın. Bunlarla birlikte sorunlarınızı hükümet nezdinde çözmek için Hatay’lı bir bakanınız var. Türkiye’de Milletvekili çok olan illerimiz var, ama bakanları yok. Bu sizin için büyük bir fırsattır” dedi. Kadın ve genç girişimcilere öncelik verdiğini dile getiren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, “Cumhuriyet tarihi boyunca iki milyon 216 bin işletme çıkartmışız. Bunun yüzde 93’ü erkek girişimciler. 72 milyonun yarısı dediğimiz zaman 36 milyon kadın var. 36 milyon kadın içerisinde ancak yüzde 7 girişimci çıkabiliyor. Onun için benim sizlerden ricam kadın girişimcilerimi ön plana çıkarın ki, onlar da genç kızlarımıza model olsunlar. Türkiye’de yüz yaş üstü şirketlere baktığımızda on parmağı geçmez. Avrupa’ya ve Japonya gibi ülkelere baktığımızda şirketlerin kuruluşu 1800’lü yıllara dayanıyor. Peki neden yüz yaş üstünde şirket yok? Bakın, unutmayın. Haksızlık ve adaletsizlik üzerine kurulan her türlü düzen yıkılmaya mahkumdur” şeklinde konuştu.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ardından konuşma kürsüsüne Hatay Valisi Celalettin Lekesiz geldi. Türkiye’nin büyümesi ve istihdama yönelik çalışmaların yapılması noktasında iş adamlarının ve özel sektörün önemli görevler üstlendiğini belirten Vali Lekesiz, teknolojinin en son imkanlarıyla çağdaş ve modern bir şekilde yapılan İTSO hizmet binasının İskenderun halkına hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu.
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Şahin de, yaptığı açıklamasında, “Bölgemizde 1980 yılında Türkiye’nin 5. büyük Organize Sanayi Bölgesi kuruldu. İskenderun’da ekonomi tarım, sanayi ve hizmet sektörü üzerine kurulu. İlk olarak tarım sektörünün desteklenmesi gerekmektedir. Bölgemiz demir çelik üretiminde önemli bir yer teşkil etmektedir. Türkiye’nin demir çelik ihtiyacının yüzde 40’ı bölgemizde üretilmektedir. Filtre sektörü çok gelişti. Dünyanın her yanına ihraç yapılmaktadır. İskenderun Limanı ya özelleştirilmeli ya da günümüzün koşullarına göre modernizasyonu yapılmalıdır. Çünkü İskenderun GAP’ın yurt dışına açılan kapısıdır. Vergi rekortmenliğinde ilk 10’a giren iş adamlarımızı kutluyorum” dedi.
Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. 2009 vergilendirme döneminde gelir vergisi, kurumlar vergisi ve ihracatta ilk ona giren firmalara Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek tarafından ödülleri verildi. Ödül alan firmalar şu isimlerden oluştu.
Tosyalı Dış Ticaret A.Ş., Yazıcı Demir Çelik Sanayi Turizm Tic. A.Ş., Ekinciler Demir ve Çelik Sanayi A.Ş., Noksel Çelik Boru Sanayi A.Ş., Yalım Dış Tic.Ltd.Şti., İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. Hateks Hatay Tekstil İşl.A.Ş., Yakup Kılınç Dem. ve Teks.Tic.Ltd.Şti., Nesa Su Ürn.Ticaret ve San.A.Ş., Ceyhan Balıkçılık San. ve Tic.Ltd.Şti. ile Levante.
Açılış törenine Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, İskenderun Kaymakamı Cemil Aksak, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, MÜSİAD Hatay Şube Başkanı Fatih Tosyalı, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Şahin, Antakya Ticaret Odası Başkanı Hikmet Çinçin, İTSO üyeleri ve davetliler katılım gösterdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × two =