Bilim dünyası sempozyumda buluştu

0
90

Bilim dünyası sempozyumda buluştuSempozyumda, aralarında Çin, İspanyol, İran, İtalyan, ABD, İsrail, Irak, Japon, Pakistan, Hindistan, Arnavutluk, Suriye ve Mısır’ın da bulunduğu çeşitli ülkelerden katılımlar oldu
Üçüncü Uluslararası Yenidünya Sempozyumu Antakya’da başladı. 4 gün sürecek Sempozyumda, aralarında Çin, İspanyol, İran, İtalyan, ABD, İsrail, Irak, Japon, Pakistan, Hindistan, Arnavutluk, Suriye ve Mısır’ın da bulunduğu çeşitli ülkelerden bilim insanları sunum yapacak, deneyimlerini paylaşacak. Toplantıya, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M.Şerefettin Canda, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Emine Özdemir, öğretim üyeleri ve öğrenciler de katıldı.
Sempozyumda bir konuşma yapan Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M.Şerefettin Canda, Ziraat Fakültesi’nde önemli araştırmalar yapıldığını, bölge çiftçisine katkıda bulunulduğunu, bünyelerinde ilk kez ‘tarımsal Biyoteknoloji bölümü’ açıldığını söyledi.
Uluslararası Yenidünya Sempozyumu Düzenleme Kurulu Başkanı ve Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytekin Polat, yenidünya sempozyumunun ülkeler arasında bilimsel birikim ve genetik materyal alışverişi için çok yararlı olacağını söyledi. Prof.Dr. Polat, İngilizce gerçekleştirilen 3. Uluslararası Yenidünya Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, 4 yılda bir düzenlenen organizasyonun ilkinin 2002 yılında İspanya’da, ikincisinin 2006 yılında Çin’de, üçüncüsünün de Türkiye’de gerçekleştiğini kaydetti.
Sempozyumda 60 yabancı, 9 Türk bilim insanının 44 sözlü, 43 poster olmak üzere 87 sunum yapacağını ifade eden Polat “2006 yılında Çin’de yapılan sempozyumda büyük uğraşlar vererek uluslararası sempozyumun Türkiye’de yapılmasına karar verilmesini sağladık. Türkiye, özellikle aralarında Hatay’ın da bulunduğu Akdeniz Bölgesi’nde 12 bin ton üretimle dünya sıralamasında dördüncü durumda” diye konuştu.
Polat, 5 Mayıs’ta sempozyuma katılan tüm bilim insanlarıyla Mersin’in Tarsus İlçesi’nde yenidünya yetiştirilen bahçede uygulamalı çalışma yapacaklarını, ayrıca Antakya ve Tarsus’ta tarihi yerlerin de ziyaret edileceğini belirterek “Sempozyum kapsamında ülkemizin tanıtımı için her gün farklı tarihi yerlere geziler düzenledik” dedi.
Uluslararası Bahçe Bitkileri Derneği (ISHS) Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Jules Janick ise derneğin 1864 yılından bu yana faaliyet gösterdiğini, her yıl 30 ile 50 arasında sempozyum düzenlediklerini, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 143 ülkeden 7 bin üyeleri bulunduğunu belirtti. Antakya’da yapılan sempozyumdaki tüm konuşma ve sunumların kayıt altına alındığını, İngilizce olarak kitap haline getirileceğini ifade eden Janick, yönetim kurulunun yaptığı değerlendirme sonucunda 4. Uluslararası Yenidünya Sempozyumu’nun 2014 yılında Avustralya’da yapılmasına karar verildiğini özlerine ekledi.
Sempozyumun Antakya’daki oturumlarının ardından bilim adamları Tarsus’taki programı kapsamında, yarım günlük bilimsel oturum yapacak ve bu oturumda ABD, İspanya ve Çin’den kendi alanlarında otorite olan birer bilim adamı, üç ayrı konuda birer bildiri sunacak.
Tarsus’taki bilimsel oturumun tamamlanmasından sonra, Yenidünya bahçeleri gezilecek ve üreticilerle bilim insanlarının bir arada, bizzat üretici bahçelerinde, konuları tartışmaları ve görüşmeleri sağlanacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

9 − three =