Sarıseki sınırları içerisinde bulunan Kelle Deresi yine taştı, fabrikalar sele teslim oldu. Zarar büyük.. Selden zarar gören işletmelerin yetkilileri DSİ’nin bir an önce Kelle Deresi’ni ıslah etmesini istediler
Organize Sanayi Bölgesi’ni sel aldı
Geçtiğimiz hafta Cuma gecesi İskenderun’da devam eden yağışların ardından Sarıseki beldesinde bulunan İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalar adeta çamur deryasına döndü.
İskenderun’a bağlı Sarıseki beldesi Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalar, Amanos Dağları’ndan sel ile birlikte gelen çakıl ve taşların Kelle Deresi’ni taşırması sonucu sular altında kaldı. Sarıseki sınırları içerisinde bulunan ve tam İskenderun Organize Sanayi Bölgesi duvarının yanından geçen Kelle Deresi yine taşarak, fabrikalardaki iş makinelerine büyük zararlar verdi. Çamur deryasına dönen fabrikalarda milyon dolarlık hasar meydana geldi. Pek çok fabrikanın çalışanları gece boyunca işyerlerini selden korumaya çalıştı. Sel ile birlikte gelen çamur ve çakıl taşları, işletmeleri üretim yapamaz hale getirdi. İş makineleri, vinçler ve bir çok teçhizat kuma gömüldü.
Derenin taşması sonucu oluşan selden büyük zarar gören İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’ndeki özel bir fabrikanın müdürü Metin Aydoğan, yaptığı açıklamasında, “Vinç ve iş makineleri, üretim yapan tüm makine ve teçhizatlarımız selin getirdiği kum ve taşın altında kaldı. Biz bu enkazı 15 günden önce temizleyemeyiz. Dağdan akan bütün kum, çakıl ve kaya parçaları fabrikamızın parsel sınırında bulunan Kelle Deresi’nin taşmasıyla birlikte tesislerimize aktı. Devlet Su İşleri Antakya ve Adana Bölge Müdürlükleri’ne defalarca başvurmamıza rağmen hiçbir önlem almadılar. Organize Sanayi Bölgesi’nin yanından geçen Kelle Deresi beşinci kez taşmıştır. Biz her seferinde yüz binlerce dolar temizleme masrafı ödedik. Üretim kaybı da işin tuzu biberi. Bu son üç günde yaşanan ikinci sel felaketidir. Sarıseki’den geçen Kelle Deresi’nin DSİ tarafından bir an önce ıslah edilmesi lazım. Sadece biz değil Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir çok fabrika bu dere yüzünden su baskınlarına maruz kalmakta ve büyük zararlar görmektedir” dedi.
Öte yandan seli bizzat yaşayan fabrika çalışanları da canlarını zor kurtardıklarını belirttiler.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

fifteen − eleven =