İşçi Bayramı’nda sendikalar ikiye bölündüKentimizde 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda sendikalar ikiye bölünerek, iki ayrı yerde bayramlarını kutladılar.
İskenderun’un en işlek caddesi olan Şehit Pamir Caddesi’ndeki Boyacılar Parkı’nda gerçekleştirilen 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarına Türk-İş, DİSK, Memur-Sen, Kamu-Sen ve Birleşik Kamu-İş Sendikaları katıldı. Ellerinde pankartlarla kutlamalara gelen emekçiler davul zurna eşliğinde oynadılar, halaylar çektiler. Bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları da Türk bayrakları ile 1 Mayıs kutlamalarına katıldı. İşçi Bayramı’nda sendikalar ikiye bölündü
Sendikalar adına ortak basın açıklaması yapan Türk-İş ve Metal-İş Sendikası sözcüsü Ali İhsan Üstünbaş, “Ülke genelinde 1 Mayıs kutlamaları ortak yapılıyor. Ancak İskenderun’da KESK’e bağlı sendikalar 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı tüm konfederasyonlardan ayrı olarak kutlama kararı almıştır. 1 Mayıs kutlamaları için yapılan toplantılarda dayatmacı bir tutum sergileyen KESK’e bağlı sendika temsilcileri, kutlamalar için tüm konfederasyonlardan ayrı bir yol izleyerek, Emniyet Müdürlüğü’ne bildirdikleri tertip komitesinde sadece kendilerinin olması ve bu konuda diğer konfederasyon temsilcilerine bunu dayatması, bölgemizde 1 Mayıs kutlamalarına gölge düşürmüştür. Bu sebeple Türk-İş, DİSK, Memur-Sen, Kamu-Sen ve Birleşik Kamu-İş, 1 Mayıs kutlamalarını KESK’ten ayrı kutlama kararı almıştır” diye konuştu.
Açıklamasının devamında 1 Mayıs’ı güvencesiz ve kuralsız çalışmanın yaygınlaştığı koşullarda karşıladıklarının altını çizen Üstünbaş, “Emekçilerin yarısı kayıt dışı çalışıyor. Esnek, güvencesiz ve kuralsız çalışma kural haline getiriliyor. Sendikasızlaştırma yaygınlaşıyor, sendikal örgütlerin önüne engeller çıkartılıyor, örgütlenen işçiler işten atılıyor, başta madenler olmak üzere iş kazası adı verilen cinayetler durmak bilmiyor” dedi. Konuşmalar esnasında sendika temsilcileri sık sık hükümet aleyhine sloganlar attı. Emniyet ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın Boyacılar Parkı’ndaki kutlamaları olaysız sona erdi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 + 9 =