Emekçiler 1 Mayıs 1886’dan beri işyerlerindeki kötü koşulları ortadan kaldırmak için mücadele ediyor. 1 Mayıs’ın çıkış noktası; işçilerin günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı 8 saatlik çalışma talebi ile iş bıraktıkları gündür. Büyük gösterilerden sonra dört işçi liderlerinin idam edilmesiyle sonuçlandı. Bu noktada işinin başında olan herkesin 8 saatlik çalışma süresini o günkü bedel ödeyen kişilere borçludur.
Abdulaziz Yazar 1 Mayıs Kutlaması
1 Mayıs İşçi Bayramı, tüm işçi ve emekçilerin anlamlı ve onurlu mücadelesinin sonucu ortaya çıkmıştır. İşçinin, emekçinin bayramı olan 1 Mayıs’ın; mücadele etmeden hakların elde edilemeyeceğini gözler önüne seren ve tek yumruk olmanın vurgulandığı bir gündür.

Üretimin temel unsuru olan insan emeğine, gerekli değer verilmelidir. İşçinin hakkını vermeyen hiçbir işveren ayakta kalamaz. Kamu veya özel sektör daha çok mal satmak, hizmet üretmek yerine önce işçinin, emekçisinin hakkını vermelidir.

Bu düşüncelerle, tüm emekçileri selamlıyor, emek mücadelesinde kaybettiğimiz bütün işçileri saygıyla anıyor, tüm emekçilerin ve halkımızın emek ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ı kutluyorum.

Abdulaziz Yazar
Hatay Milletvekili

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

fifteen − three =