Hak ve Eşitlik Partisi İskenderun İlçe Başkanı Melih Erozan, “Şu anda gündemde yer alan askerlik ve dershane sistemi ile ilgili programımızda yer alan konuların iktidar tarafından örnek alınması sevindiricidir” diyerek yaptığı yazılı açıklamada, ülke insanını ilgilendiren ve yaşam sürecine etki eden tüm sorunların takipçisi olacaklarını söyledi. HEPAR İlçe Başkanı Melih Erozan’ın açıklaması şöyle:
Bundan iki hafta önce partimiz genel merkezi tarafından genel başkanımızın bir mektubu ve yanında Hak ve Eşitlik Partisi Siyasal ve Toplumsal ilkelerini belirten kitapçığımız tüm Türkiye’de dağıtımı yapılmış aynı zamanda İskenderun ilçe başkanlığı olarak ilçemizdeki tüm sivil toplum kuruluşlarına, meslek odalarına,iş adamlarına,mülki amirlere ve halka dağıtımı sağlanmış ve dağıtılmasına devam edilmektedir.
Ülke insanımızı direkt ilgilendiren ve yaşam sürecine etki eden askerlik hizmet süresinin düşmesi ve dershane sistemine karşı alınması gereken tedbirleri belirten parti programımız da yer alan bölümlerin hükümet tarafından örnek alınarak fiiliyata geçirilme çalışmalarının yapıldığını görmekteyiz.
Siyasal ve Toplumsal ilkelerimiz kitabında 19 ncu sayfada yer alan askerlik hizmet süresinin 6-9 ay arasına indirilmesi belirtilmiştir.
Bu memlekette adil olmayan, hak ve eşitliğe yasal kılıf uydurularak yürütülen bir askerlik düzeni vardır. 21 gün askerlik yapanla 15 ay hizmet yapan aynı kabın içerisindedir. Eğer asker yetiştirmek 21 günde gerçekleşiyor ve bu derece kolay ise niye 15 ay süre ile yüzbinler silah altında tutuluyor. Madem bu kadar basit savaştan 3 hafta önce milyonları silah altına alın bir ay sonrada sürün cepheye savaşı kazanın. Lafı uzatmanın hiç bir anlamı yok, okudum param var. 3 hafta askerlik, okuyamadım param yok 60 hafta askerlik, bu mu hukuk devleti?
Parti programımızda da yer aldığı üzere demir bilye gibi bir ordu reformuna gidilerek mevcutlar 200-250 bini aşmayacaktır. Askerlik süresi 6-9 ay arasına indirilecek ve tek tip askerlik olarak hayata yeni atılan gençler arasında eşitlik ve hakkaniyet sağlanacaktır.
Yine ülkemiz insanının kanayan yaralarından biri olan eğitim sisteminin yetersizliği ve buna bağlı olarak da dershane sisteminin velilere ve öğrencilere yüklediği büyük sıkıntıyı aşmak üzere programımızın 34’üncü sayfasında belirtildiği üzere dershane sistemine önlem alınacaktır.
Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız acı bir olayda bir annenin çocuğunun dershane parasını ödeyemediği için hapise girdiğini oğlununda bu olay üzerine intihar ettiğini ve bu annenin oğlunun cenazesine bile katılamadığını hep birlikte acı ie izledik.
Özel derhaneler her yıl öğrenci velilerinden 4-5 milyar dolar para kazanmaktadır. Aileler bu parayı binbir güçlükle karşılayabilmekte veya çocuklarını buraya gönderememe acısı yaşamaktadırlar. Devlet okullarında eğitim seviyesi arttırılacak, dershaneler özel okullara dönüştürülmek üzere kapatılacaktır, Bunun için sahiplerine yeterli kredi verilecek ve çalışan öğretmenlerde mağdur edilmeyecektir.
Şu anda gündemde yer alan askerlik ve dershane sistemi ile ilgili programımızda yer alan konuların iktidar tarafından örnek alınması sevindiricidir.”

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here