İskenderun Tosçelik Fen Lisesi, 2010 Oyak Liselerarası Matematik Yarışması’nda Türkiye 3.’sü oldu.

İlk kez 2003 yılında “Hayat Matematiktir” sloganı ile OYAK Çimento Grubu tarafından başlatılan ve 5 ilde 107 okulun katılımı ile gerçekleştirilen, zaman içerisinde diğer OYAK Şirketlerinin de katılımı ile 16 ile yayılan ve bu yıl 491 okuldan 1964 öğrenci ile buluşan OYAK Liselerarası Matematik Yarışması’nın sekizincisi 24 Nisan 2010 tarihinde İstanbul’da yapılan final sınavı ile tamamlandı.Tosçelik Fen Lisesi bunu hep yapıyor!

Geçen yılın Türkiye Şampiyonu İskenderun Tosçelik Fen Lisesi, bu yıl az bir puan farkıyla OYAK Grubu’nun 2010 Matematik Şampiyonluğunu Bolu Fen Lisesi’ne kaptırdı.

OYAK Grubu’nun bu yıl sekizincisini düzenlediği yarışmanın il birincilerini belirleme sınavı 14 Kasım 2009 Cumartesi günü Adana Çimento, Mardin Çimento, Bolu Çimento, Ünye Çimento, Oyak Beton, Renault MAİS, ERDEMİR, İSDEMİR, ERMADEN, ERBOR, HEKTAŞ ve TUKAŞ’ın ev sahipliğinde Adana, Kahramanmaraş, Mardin, Batman, Bolu, Sakarya, Ordu, Rize, Düzce, Tekirdağ, Zonguldak, Hatay, Sivas, Kırıkkale, Şanlıurfa ve Balıkesir illerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilmişti.

16 ilin birincileri 24 Nisan 2010, Cumartesi günü TÜBİTAK tarafından hazırlanan sorular ile İTÜ Gümüşsuyu Kampüsü’nde kendi aralarında şampiyon okulu belirlemek için yarıştılar ve 33,00 puanla Bolu Fen Lisesi öğrencileri bu yılın şampiyonu oldu. İkinciliği Tekirdağ İMKB Öğretmen Lisesi, üçüncülüğü ise İskenderun Toşçelik Fen Lisesi kazandı.

23-26 Nisan tarihlerinde il birincisi okulların öğrencileri, ekip lideri öğretmenleri ve okul müdürleri aileleri ile birlikte İstanbul’da OYAK Grubu’nun misafiri olarak ağırlandılar. 4 günlük program boyunca İstanbul’un tarihi ve kültürel yerlerini gezen öğrenciler Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi kampüslerini de ziyaret ettiler. 26 Nisan’da BÜMED Merkezi’nde Boğaziçi Mezunları ile buluşan gençler gelecek planlarını ve kariyer hedeflerini tecrübeli mezunlar ile şekillendirdiler. 26 Nisan gecesi Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan ödül töreninde yarışmaya katılan tüm öğrencilere çeşitli hediyeler verilirken, şampiyon olan okul 15.000 TL değerinde karma laboratuar kazanmış oldu. Ayrıca şampiyon okulun öğrenci, öğretmen ve okul müdürleri 1.000 TL değerinde 1’er kese altın ve başarılı öğrencilerin aileleri 1.000TL değerinde hediye çeki ile ödüllendirildi.

3 Yorumlar

  1. bu önemli başarıyı kutluyorum…darısı diğer yarışmalara tosçelik fen lisesi türkiyenin ekolu olmalı…

  2. can-ı gönülden kutluyorum ancak haber başlıklarını daha tarafsız atarsanız sevinirim.

  3. OKUL AİLE BİRLİĞİ ÜYESİ OLDUĞUM TOSÇELİK FEN LİSESİNİN BU BAŞARISINI GÖNÜLDEN KUTLUYORUM.UZUN SÜREDİR TAKİP ETTİĞİM OLİMPİYATLARDA BİRİNCİ GELEN OKULLARIN ŞEHİRLERİNDE GEREK MÜLKİ İDARİ AMİRLERİN GEREKSE HALKIN VE EĞİTİM CAMİASININ OLAYA NASIL SAHİPLENDİĞİNİ KISKANIR DURUMDAYIM.LÜTFEN SAHİP ÇIKALIM GEREKLİ ÖNEMİ VE TAKDİRİ EMEĞİ GEÇENLERE SUNALIM.
    RIZKULLAH ŞANAL

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

fourteen − twelve =