İskenderun Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi, enerji verimliliğini arttırmak için belirlenen yasa ile birlikte elektrik, elektronik ve makine mühendislerine yönelik eğitim seminerleri yapıyor.İskenderun OSB’den Elektrik Eğitimi

Eğitim seminerine ilişkin bilgiler veren İskenderun OSB Müdürü Ahmet Dokgöz, enerji verimliliğini arttırmaya yönelik 2 Mayıs 2007’de yürürlüğe giren 5627 sayılı kanun ile ülke genelinde yapılan çalışmaların İskenderun ayağını kendilerin yaptığını söyledi.

OSB Müdürü Dokgöz, “Yürürlükte olan kanun gereği, yıllık toplam enerji tüketiminin 1000 TEP (Ton Eşdeğer Petrol 1000 TEP, 11 milyon 627 bin Kws veya 1 milyon 204 bin M3 doğalgaz) üzeri olan endüstriyel işletmelerde çalışanlar arasında enerji mühendisi görevlendirme zorunluluğu getirildi. Bundan dolayı görevlendirilen enerji mühendislerinin eğitimden geçmesi gerekiyor” dedi.

İskenderun’da ilk kez yapılan eğitimin, daha önce Ankara’da Elektrik İşletmeleri Etüt İdaresi’nde yapıldığını hatırlatan OSB Müdürü Dokgöz şöyle konuştu:

“Bu eğitimler Ankara’da verilmekteyken, şimdi yurt genelinde yeterliliklere sahip firmalara eğitim yetkisi verdi. Biz de müdürlük olarak bu firmalar arasında Efektif Enerji ile devreye girerek eğitim verilmesini sağladık. Eğitim 1 Mayıs’a kadar devam edecek. Eğitime tabi tutulacak elektrik elektronik ve makine mühendisleri daha sonra Ankara’da 3 günlük bir eğitime daha tabi tutulacak, ardından sınavdan geçirilecek. Sınavda başarılı olanlara belge verilecek.”

Dokgöz, eğitim seminerine en 8 az meslekte iki yıllık tecrübesi olanların katılabileceğini sözlerine ekledi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

seven − 7 =