Çevre ve Orman Bakanlığı, Bakanlığın, taşra teşkilatının ve bağlı kuruluşlarının çalışmaları hakkında bilgi vermek, vatandaşların çevre bilinci ile çevreye olan duyarlılığının arttırılmasını sağlamak amacıyla Hatay’ı kapsayan bir eğitim programı başlatıldı. Söz konusu eğitim programı çerçevesinde eğitim için gerekli materyallerle donatılmış, özel olarak tasarlanmış olan Çevre ve Orman Seyyar Eğitim Aracı, bugün saat 12:30’dan itibaren İskenderun’da olacak. İskenderun Cumhuriyet Meydanı’na konuşlandırılacak olan Eğitim TIR’ında yapılacak sunumlarla çevre, orman, su, atık gibi konularda bilgilendirme yapılacak.ÇEVRE VE ORMAN SEYYAR EĞİTİM ARACI İSKENDERUN’DA
Hatay İl Çevre ve Orman Müdürü İbrahim Yüzer yaptığı açıklamada, “Projede öncelikli hedef kitlemiz öğretmenler, öğrenciler, yerel yönetim temsilcileri, meslek odaları ve küçük esnaf olup, proje ile; Su kaynaklarımızın israf edilmeden kullanılması için farkındalık yaratılması, ülkemizdeki doğal zenginliklerin, bitki ve hayvanların korunması, ormanlarımızın başta yangınlar olmak üzere her türlü tehlikeden korunması, yeşil bir Türkiye’nin tesisi için ağaçlandırma çalışmalarına önem verilmesi, temiz bir çevre için yapılan çalışmalara katılımın sağlanması ve vatandaşlarımızın gerekli bireysel tedbirleri alması için bilgilendirilmesi, hayatımızı etkileyen meteorolojik olaylar konusunda bilgi sahibi olarak gerekli tedbirlerin alınmasının sağlanması ile Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan projelerin vatandaşlarımıza anlatılarak projelere dair görüş ve önerilerinin alınması amaçlanmaktadır.
85 metrekare kapalı alana sahip Çevre ve Orman Seyyar Eğitim aracında çevre ve orman konusunda sunumlar yapılacaktır. Eğitim aracında atık pil toplama makineleri yer almakta olup, ömrü tükenmiş pilleri getiren kişilere de sürpriz hediyeler verilecektir. Yine eğitim aracımızda, isteyen kişiler ‘’insan aktiviteleri sonucu üretilen sera gazı miktarının doğaya etkisi’’ olarak adlandırabileceğimiz karbon ayak izlerini de ölçtürebilecektir. Eğitim programı kapsamında çevre ve orman sevgisi konusunda 27 Nisan saat 16:00 da Eğitim TIR’ı üzerindeki platformda sincap tiyatro grubunca gösteri yapılacaktır.
Eğitim aracımızı gezen kişiler istekleri doğrultusunda verilecek formları doldurarak çevre gönüllüsü de olabileceklerdir. Daha temiz bir dünya için destek vermeye hazır bütün İskenderunluları, öğretmen ve öğrencilerimizi eğitim aracımıza bekliyoruz” diye konuştu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

sixteen − 3 =