Ticaret ve Sanayi Odası Başkanvekili Müfit Tennioğlu, Suriye’nin Halep kentinde her türlü altyapısı hazırlanmış, çeşitli avantajlarıyla sanayi alanlarının bölge girişimcilerini beklediğini söyledi.
Suriye’den Türk İşadamına Yatırım Avantajı
Hatay Valisi Celalettin Lekesiz başkanlığında oluşturulan heyetle son Suriye ziyaretini değerlendiren İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanvekili Müfit Tennioğlu meclis üyelerini bilgilendirdi.

Suriye ile karşılıklı vizesiz geçişin ardından çok güzel şeyler olmaya başladığını belirten Tennioğlu diğer Arap ülkeleri ile de ilişkilerin gelişmesinin önünü açtığına dikkat çekti.

İTSO Başkanvekili Tennioğlu Halep’te kurulmuş olan sanayi bölgesinin, altyapısının yapıldığını, elektriğinin getirildiğini, kanalizasyonun kurulduğunu ve sanayi kurmak isteyenlerin işlemlerinin tek kalemde bitirilmesini sağlayacak bir Büro tahsis edildiğini söyledi.

ORGANİZE SANAYİ ANTEP’İN İKİ MİSLİ

Halep’teki gelişmelerle Hataylı sanayici ve girişimciler için çok cazip bir konuma getirildiğini anlatan Tennioğlu “Şu anda Halep’te kurulan sanayi bölgesi bizim on-on beş, yani Gaziantep’in iki misli. Altyapısı yapılmış, elektriği getirilmiş, kanalizasyonları döşenmiş, şu anda orada bir oda tesis etmişler, ne işiniz varsa o büroda halledebiliyorsunuz. Yani bir başka bakanlığa gitmeye gerek yok. Bölgeleri ayırmışlar, sanayi bölgesinde plastik, konfeksiyon, gibi bölümlere ayırmışlar” dedi.

ELEKTRİK VE İŞÇİLİK TÜRKİYE’DEN ÇOK UCUZ

Bu Sanayi Bölgesinde Hatay’dan Hataks fabrikasının kurduğu çok güzel bir havlu fabrikası bulunduğunu vurgulayan Tennioğlu “Burayla ilgili bilgi aldık. 44 dolara veriyorlar metre karesini, Projeyi götürüyorsunuz orada tasdik ediyor ve 3 sene gibi sürede gerçekleşmesi için size yardımcı oluyorlar. 44 doları Türkiye’de bu çok pahalı dedik, dediler ki, ‘bizde elektrik Türkiye’nin onda biri, işçilik sizden daha ucuz’. Bu konuda Halep’teki büyükelçimiz, Ticari ateşimiz yardımcı olacaklarını söylediler. Konunun derinlemesine indik” şeklinde konuştu.

HALEP VE ŞAM’A İKİ TÜRK BANKASI

Suriye’de Bankacılık konusuna da değindiklerini aktaran Tennioğlu şunları kaydetti: “En son aldıkları kararlara göre yabancı bankaların kurulmasına izin verecekler. Türkiye iki banka kurma girişimi başlatmış. %60’ı Türk bankası, %40’ı Suriye finansal sektörünü aşmak üzere banka kurma konusunu hayata geçirmişler. Halep ve Şam’da banka kurumları görüşüyor. Türk bankalarının da orada şube kurmasıyla birlikte Türk yatırımcısı para transferleri daha kolay yapabilecek. Suriye kanunları daha da iyileştirilecek, bekliyoruz.”

YATIRIMCIYA SIFIR GÜMRÜKLÜ İHRACAT İMKANI

Çok iyi araştırıldığı takdirde oranın tüketim maddesine görü fabrikalar kurulduğu zaman çok karlı yatırımlar yapılacağını sözlerine ekleyen Tennioğlu “Ayrıca Orada kurulan fabrikalarda üretilen ürünler Arap ülkelerine de sıfır gümrük ile ihraç edebilme olanağı veriliyor. Bazı avantajları var yatırımcı arkadaşların gidip tetkik ederek yatırım yapabilirler. 8-9 ay gibi yıl sonuna kadar finansal sektör ve diğer konuları çözümlenmiş taşları yerine oturtmuş olacak diye düşünüyorum” dedi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 − 6 =