MHP esnaf ve çalışanlar ile çiftçinin vergi yükünün hafifletilmesi, kredi borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin 5 kanun teklifi hazırladı.
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ve Hatay Milletvekili İzzettin Yılmaz’la birlikte düzenlediği basın toplantısında kanun teklifleriyle ilgili bilgi verdi. Türkiye’nin bir kavganın içinden geçtiğini, Meclis’in de bundan nasibini aldığını vurgulayan Şandır AKP’yi sanal gündemlerle kavga yaratmakla suçladı. Teklifler hakkında bilgi veren Manisa Milletvekili Akçay ise anayasa değişikliğini önceliğine alan AKP’nin vatandaşların gerçek beklentisi olan sosyal ve ekonomik hayatı doğrudan ilgilendiren acil konulardaki kanun tekliflerinin bir an önce TBMM gündemine alınması ve yasalaştırması çağrısında bulundu. Akçay tekliflerin 100 milyar liralık kaynak akışı sağlayacağını ifade etti.

TEKLİFLER NE GETİRİYOR?
MHP’nin hazırladığı “Esnaf ve Çalışanların Vergi Yükünün Hafifletilmesi ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’, ücretliler ile esnaf odalarına kaydı bulunan gerçek usule tabi mükelleflerin gelirlerinden hesaplanan vergi oranlarında indirim yapılmasını öngörüyor. Teklifte, birinci dilimde 5 puan, ikinci dilimde 2 puan indirim yapılması, basit usule tabi esnaf ve sanatkardan gelir vergisi alınmaması, basit usule tabi olmayı gerektiren şartları topluca taşıyan esnaf ve sanatkarın gerçek usulden basit usule geçmesi öngörülüyor. Teklife göre, esnaf ve sanatkarın işlerine devam etmeleri veya yeni iş yeri açmaları halinde emekli aylıklarından kesilen sosyal güvenlik prim oranı da yüzde 1’e düşürülecek.
“Esnafın Halk Bankası ve Esnaf Kefalet Kooperatiflerine; Çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine Olan Kredi Borçlarının Yeniden Yapılandırılması hakkında kanun teklifi’ ise esnafın Halk Bankası ve Esnaf Kefalet Kooperatiflerine, çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarına ilişkin faiz ve gecikme zammının yarısının silinmesini, anapara ile faiz ve gecikme cezası borçlarının yarısından müteşekkil toplam borcunun da 24 ayda ve 3’er aylık eşit taksitlerle ödenmek üzere taksitlendirilmesini öngörüyor. Teklif son 2 yıldır kredi borçlarının faizleri ve gecikme cezasıyla birlikte Ödemiş olan esnaf ve çiftçilere, ödedikleri faiz ve gecikme cezalarının yüzde 35’inin iadesini de içeriyor.
“Tarımsal Sulama ve Köy İçme Suyu Abonelerinin Elektrik Borçlarının Yapılandırılması Hakkında Kanun Teklifi’ tarımsal sulama ve köy içme suyu abonelerinin kullandıkları elektrik bedeline ilişkin borçlarının faiz veya gecikme zammından vazgeçilerek yılda 2 taksit ve en geç 3 yılda tamamlanacak şekilde taksitlendirilmesini öngörüyor. “Vergi Alacaklarının Tahsilatının Hızlandırılması Hakkında Kanun Teklifi’, vergi asıllarına Tüketici Fiyat Endeksi aylık değişim oranı uygulanmak suretiyle vergi borçlarının 48 aya kadar taksitlendirilerek yeniden yapılandırılmasına olanak tanıyor. MHP’nin “Sigorta Prim Alacaklarının Tahsilatının Hızlandırılması Hakkında Kanun Teklifi’nde de prim asıllarına Tüketici Fiyat Endeksi aylık değişim oranı uygulanmak suretiyle prim borçlarının 48 aya kadar taksitlendirilerek yeniden yapılandırılmasını öngörüyor.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here