İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, kenti baştan sona değiştirecek projeleri tek tek hayata geçirmek için düğmeye bastı.

“Güzel İskenderunumuzu
tüm güzelliklere kavuşturacağız”

Temiz, içilebilir içme suyundan, denizin ortasına balık lokantası, asfaltlamadan unutulmuş denizi halkla bütünleştirmek gibi projelerini anlatan Başkan Civelek, İskenderun halkından biraz sabır isteyerek, hiç bir şey için geç olmadığını, kentte esnaf, sivil toplum kuruluşları ve basınıyla el ele vererek İskenderun’u hak ettiği bütün güzelliklere taşıyacağını söyledi.
30 Mart’ta göreve geldikten sonra, İskenderun’un çehresini değiştirmek için ekibiyle birlikte yola çıkan Belediye Başkanı Yusuf Civelek, kent için yapmak istediklerini bütün açık yürekliliğiyle sıraladı.
Projelerinin başında kent halkına temiz, mikroplardan arındırılmış su içirmek olduğunu belirten İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, bu kapsamda uzun yıllarca bakımı ve temizliği yapılmayan su depolarının bilimsel bir şekilde Hıfzısıhha’dan kontrol edilerek halkın su içmesinin sağlanacağını ifade etti. Şu anda Feyezan kanalında yapılan çalışmalarda kullanılan aletlerin şu anda sadece İskenderun’da kullanıldığını ifade eden İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, bunun sebebini ise Devlet Su İşleri (DSİ) ile kurulan iyi ilişkilerden kaynaklandığını belirtti. Başkan Civelek konuşmasının devamında tepe mahallelere de hizmet gideceğinin altını çizerek, “Tepe mahallelerimizde uzun yıllardan beri hiçbir işlem yapılmamış. Şimdi buradaki bütün mahallelerimizi asfaltlıyoruz. Çankaya’ya giden yolun asfaltlama çalışmaları bitti. Havalar biraz düzelince tüm yerlerin asfaltlamasını bitireceğiz” dedi.
İskenderun halkında biraz sabır isteyen Belediye Başkanı Yusuf Civelek, “Hepimiz biliyoruz ki, iklimsel ve küresel değişiklikler başladı. En son ki İzlanda’da meydana gelen yanardağ patlamasının ardından hala uçak seferlerinde sorun yaşanıyor. Bu gösteriyor ki, küresel bir takım değişiklikler var. Sel ve depremler olabilir. Biz bunlar için önlem alıyoruz. Dereleri ıslah ediyoruz. Kanalları genişletiyoruz. Yakında bu şehirde MKÜ ile deprem çalışması başlatacağız. Çünkü bölgemiz birinci derecede deprem kuşağındadır. Bunların önlemini alıyoruz. Alt yapıya önem veriyoruz. Ayrıca unutulmuş denizi halkımızla buluşturma çabasındayız. Onun için 150 m. Uzunluğunda, 15 m genişliğinde bir iskele projemiz var. Herhalde 2-3 ay içinde bu hayata geçmeye başlayacak. Projemiz bizi denizle buluşturacak. Bu bana da çok heyecan veren bir proje. Orada bir yürüyüş yolu ve deniz motorlarının yanaşacağı bir rıhtım olacak. Vatandaşımız sandalla kürek çekebilecek, balık ekmek yiyebilecek” şeklinde görüş ortaya koydu.
Doğan Gazinosu’nun biraz daha ilerisinde Yap-İşlet-Devret modeliyle denizin içine bir balık lokantası ve Cafeler oluşturacaklarının müjdesini veren İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, “Denizle olan bir bütünleşmeyi sağlamamız şart. Denizin içindeyiz ama, denizi unutmuş gibiyiz. Tüm bunları hayata geçireceğiz. Çünkü deniz özgürlüktür, deniz güzelliktir. Bunu sağlayacağız. Şu anda kaybedilmiş, gecikilmiş bir şey yok. Zaman çok rölatif ve göreceli bir kavramdır. Bazen gecikmiş gibi geliyor insana ama, aslında bu böyle değil. Mesela İskenderun’da bazı yerler betonlaşmış. Biz betonlaşmayı önleyeceğiz ve hemşerilik ruhunu da arttırarak güzel İskenderunumuzu tüm güzelliklere kavuşturacağız. Elimizden geleni yapıyoruz. İskenderun her güzelliğe layıktır. Esnafımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla, basınımızla en önemlisi kurumlar arası eşgüdümü sağlayarak, hizmetleri değerli halkımıza sunacağız. ‘Belediye halka en iyi hizmeti nasıl verebiliriz’ bütün amacımız bu. Her şey daha güzel olacak”

1 YORUM

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here