Ülkemizde demokratik hayatın temellerinin atıldığının bağımsızlığın kayıtsız ve şartsız millete ait olduğunun bütün dünyaya ilan edildiği günün 90. yılını kutlamanın onuru ve sevinci içindeyiz.

Demokratik Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu M. Kemal Atatürk’ün önderliğinde yakılan hürriyet ve istiklâl meşalesi tüm ülkeyi aydınlatmış, bağımsızlığın kayıtsız şartsız milletin olduğu tüm dünyaya duyurulmuştur. Millî iradenin temsilcilerinin oluşturduğu Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı bugün; Hem kurtuluş savaşımızı zafere götüren yolun başlangıcı, hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin müjdesi olmuştur.
Türkiye Büyük Millet Meclisi, milletimizin yaşadığı zor ve çetin günlerde, Atatürk’ün önderliğinde ulusumuzun yüksek azim ve kararlılığı ile oluşturulmuş yüce bir meclistir. Kurtuluş Savaşını yönlendiren bu meclis, en hayati kararları almış, istiklal marşımızı kabul etmiş, Mustafa Kemal’i Türk Orduları Başkomutanlığına tayin etmiş ve kazandığı zaferlerden dolayı Atamıza mareşal rütbesini vermiş bir meclistir. Büyük Önder, 1929 yılında, Milli Egemenliğimizin ilan edildiği 23 Nisan tarihini, Türk Çocuklarına bayram olarak armağan etmiştir ve bilindiği gibi bu bayram dünyadaki ilk çocuk bayramıdır.

Sevgili Çocuklar;
Dünya çocuklarıyla beraber her yıl kutlamakta olduğumuz bu anlamlı bayram; sevgi, kardeşlik ve dostluk tohumlarını tüm dünyaya ekmektedir. Ulusun, egemenliğini kendi eline aldığı bu mutlu günde, tüm çocuklarımızı ve gençlerimizi, laik, demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkma iradesi içinde görmenin gurur ve huzuru içindeyiz. Ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olan Türkiye Cumhuriyeti, sizlerin bu bilinçli çabalarıyla, dünya devletleri arasında, hakettiği seçkin yeri alacaktır. Başarmak için çalışmak, yaşamak için yarışmak ve mücadele etmek, her gün kendimizi bilgilendirmek, yenilemek ve geliştirmek zorundayız.
Özgürlük ve bağımsız duygularımız pekiştiren, barış dirlik ve düzen içinde yaşama kararlılığımızı ortaya koyan Milli Egemenlik Ve Çocuk Bayramınızı yürekten kutluyor, en içten duygularımla, en iyi dileklerimi, sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.

İskenderun Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı

Mustafa ÇÖLOĞLU

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here